Roste počet lidí, kteří si chtějí změnit příjmení. Často kvůli dluhům

V Česku přibývá lidí, kteří si chtějí nechat změnit jméno. A s tím často i identitu, aby utekli před minulostí nebo před svými dluhy. Například jen na Vysočině si o změnu příjmení zažádalo letos už osm lidí. A další zájemci se jen hrnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhová past

Dluhová past | Foto: F. Tichý

„Je to třeba po rozvodu manželství nebo když chce někdo užívat úplně jiné jméno a příjmení,“ vysvětluje jihlavská matrikářka Adéla Knitlová.

Rozvody jsou asi nejčastější příčinou změny příjmení. Stihne-li to žadatel do 30 dnů, jde všechno hladce a bez poplatků. Najdou se ale i lidé, kteří si změní jméno i 20 let po rozvodu. Třeba proto, že nechtějí mít stále za dveřmi exekutory. Tak jako paní Miloslava z Jihlavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o změnách příjmení na Vysočině od Olgy Štrejbarové

„Pořád jsem řešila problémy, které se týkaly bývalého manžela. Proto jsem si nechala změnit příjmení. Moje známá si zase nechala příjmení změnit kvůli dceři, protože nebyla oddaná s otcem svého dítěte a měli každý jiné příjmení a změna příjmení byla jednodušší pro život.“

A to je další častý důvod změny jména. Matky chtějí mít stejné jméno jako jejich vlastní dítě. A to v případě, že žijí s partnerem nesezdaní. Objevují se ale i případy, kdy si lidé změní jméno v domnění, že budou nedohledatelní pro úřady nebo policii.

Maximilián Nobles obsílky nepřijímá

Takového problémového člověka má ve své obci i starosta Jakubova na Třebíčsku Miroslav Kabelka. Jmenuje se Maxmilián Nobles.

„V průběhu svého života si asi třikrát změnil svoje jméno. Z původního Jiří Šlechta na Georgese Noblese, Maximiliána Noblese a podobně a odmítal přebírat obsílky s tím, že se jmenuje jinak.“

Jihlavská matrikářka Adéla Knitlová ale potvrzuje, že změnit identitu pomocí jiného jména není možné.

„Po pravomocném rozhodnutí musí být vydán nový rodný list nebo matriční doklad žadatele, pak je to zadáno do centrálního registru obyvatel a na základě toho si žadatel požádá o nový občanský průkaz. Ten člověk je ale stále dohledatelný, protože má své rodné číslo, které změnit nejde.“

Příklad, kdy by někoho kvůli žádosti o změnu příjmení odmítli, jihlavské matrikářky v posledních letech nepamatují. Většinou se jim prý podaří nešťastný nápad zájemci rozmluvit.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme