Roste počet padělaných dálničních kupónů

Více než 100 padělaných dálničních kupónů odhalila za poslední dva měsíce celní správa. Nejčastější byly falzifikáty mezi ročními kupony. Podle celní správy navíc pravděpodobně někteří dopravci nakupovali padělky i ve velkém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo falešná dálniční známka, vpravo originální | Foto: Celní správa

Celní správa se na dálniční kupóny zaměřila v rámci běžných kontrol. V období od 10. července až do dneška odhalila 123 padělků, včetně 4 přímo z dnešního dne.

U více než poloviny falzifikátů přitom šlo o kupóny pro nákladní vozidla nad 12 tun, tedy nejdražší dálniční známky. Z analýzy, kterou si celní správa nechala udělat, vyplývá, že by se mohlo jednat o organizovanou trestnou činnost.

Padělky totiž měly být pravděpodobně vyráběny ve velkém a mohly by vést i k odhalení některých dopravců, kteří je ve větší míře používali. S výsledky kontrol teď bude pracovat policie. Jestli se prokáže, že řidič koupil padělek vědomě, hrozí mu za to 1 až 5 let vězení.

Celní správa v souvislosti s padělky upozorňuje řidiče, aby si kupovali známky zejména v distribučních prodejnách a schovávali si účet. Na možnost nákupu padělku je může upozornit i cena, protože falzifikáty jsou často levnější.

Některé kopie navíc mohou odhalit již při prvním pohledu na ně i laici. V rámečku s registrační značkou vozidla je totiž na falešné známce text většinou nečitelný.

Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme