Rostoucímu extremismu chce odstupující vláda předcházet, větší bude i represe

Odstupující kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) má před sebou poslední řádné zasedání. Ministři, končící ve svých úřadech, chtějí znovu projednat strategii boje proti extremismu. Odcházející vláda tak reaguje na nárůst projevů extremismu, neonacismu a rasismu v Česku v uplynulých měsících.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod neonacistů (ilustrační foto) | Foto: Pavel Pavlas

Premiér v demisi Mirek Topolánek zatím jednotlivé kroky vládní strategie neupřesnil: "Příslušný materiál se nezabývá jen represí, ať už je to monitoring a případné zásahy a represe při pochodech neonacistů a podobných událostech, což jsou akce, které vláda a administrativa zvládá. Je to samozřejmě i otázka prevence a kořenů extremismu a eliminace těchto jevů."

Proti zvýšenému počtu agresivních projevů neonacistů a rasistů se o víkendu protestovalo v několika městech České republiky. Jinak pokojné akce, organizované Romy, extremisté narušili v Chomutově a v Ostravě. Pořadatelé řetězovou demonstrací reagovali především na žhářský útok na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku, při kterém byli popáleni tři lidé.

Přečtěte si také:
Romové demonstrovali proti rasismu v Česku
Policie: Žháři zaútočili na dům ve Vítkově třemi zápalnými předměty
Odstupující vláda má v plánu zabojovat proti extremismu
Stovky neonacistů prošly Ústím nad Labem, asistovala jim tisícovka policistů
V Přerově se střetla policie s radikály

Bojují podle vás úřady dostatečně proti extremismu? Hlasujte v naší anketě!

Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme