Kynolog se dvěma dětmi. Padlý voják bude povýšen in memoriam na štábního praporčíka

Rotného Tomáše Procházku, který v pondělí padl v Afghánistánu, povýší ministr obrany Lubomír Metnar in memoriam na štábního praporčíka. Řekl to v úterý mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Dá se očekávat, že obdrží i některé z resortních vyznamenání. Státní vyznamenání k letošnímu 28. říjnu pravděpodobně vzhledem k časové blízkosti slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě neobdrží.

Praha/Hrádek nad Nisou (Liberecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Procházka, který zahynul 22. října 2018 v Afghánistánu po útoku afghánského vojáka. | Foto: Armáda ČR

Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v afghánské provincii Herát po střelbě afghánského vojáka. Dva další čeští vojáci byli zraněni. Pro českou armádu to je druhá ztráta na životech od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zahynuli tři vojáci. Metnar je tehdy povýšil in memoriam na štábní praporčíky a udělil jim nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu.

VIDEO: Z Afghánistánu neodcházíme, řekl ministr obrany. Útočník nebyl z jednotky, kterou Češi cvičí

Číst článek

Povýšen bude i Procházka. „Ministr obrany chce padlého vojáka povýšit do hodnosti štábního praporčíka,“ řekl Pejšek. Rozhodnutí se podle něj připravuje. Dá se předpokládat, že se ministr rozhodne Procházkovi udělit i některé z resortních vyznamenání.

Trojici vojáků padlých na počátku srpna chce prezident Miloš Zeman v neděli udělit medaili Za hrdinství. Procházku pravděpodobně letos mezi vyznamenané nezahrne.

„Je nutné si uvědomit, že rodina českého vojáka, který padl v Afghánistánu, nyní prožívá hluboký zármutek, řeší bolestivou otázku posledního rozloučení a účast na ceremoniálu v tak krátkém čase po tragické události by byla pro ni mimořádně přetěžká,“ sdělil Ovčáček.

Pietní místo

Dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka, který padl v pondělí v Afghánistánu, žil s rodinou v Hrádku nad Nisou. Před radnicí vlaje černý prapor, ve vestibulu radnice připravují pietu s jeho fotografií. Lidé tam budou moci zapalovat svíčky. V úterý to řekl starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka.

Generál Jiří Šedivý: Pro Afghánce je voják v uniformě z 90 procent nepřátelský voják

Číst článek

„Bohužel i smutné zprávy jsou součástí našeho života. Ráno jsem se dozvěděl, že vojákem padlým v Afghánistánu byl Tomáš Procházka z posádky Grabštejn, kamarád bydlící v Hrádku nad Nisou,“ uvedl v úterý starosta na svém facebookovém profilu.

Procházka, kynolog z Centra vojenské kynologie Chotyně, měl dvě děti a na misi, která měla trvat šest měsíců, odjel letos 28. srpna. Centrum vojenské kynologie je zaměřené na výcvik strážních a hlídkových psů a psů na speciální pachové práce - vyhledávání výbušnin, drog a zbraní. Ve výcviku bývá v Chotyni mezi 50 až 80 psy.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška Procházka padl, když vezl svého psa na korbě Toyoty Hilux. Jeho tělo bude dopraveno do Česka ve středu večer, řekli v úterý novinářům ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Dva další vojáci, kteří byli při útoku na základně Šindánd v afghánské provincii Herát zraněni, jsou mimo ohrožení života. Útočník podle Opaty necílil primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Po útoku byl zajat. Armáda pracuje s možností, že byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil z vlastních pohnutek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme