Roudnice: přibyli voliči, účast je však zatím malá

Komunální volby se dnes kvůli zmanipulovanému hlasování opakují také v severočeské Roudnici nad Labem. Na rozdíl od Českého Těšína a dalších míst tam voliči vybírají kandidáty jen v jednom ze třinácti okrsků – ve čtvrti Bezděkov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roudnice nad Labem Bezděkov opakované volby | Foto: Filip Jandourek

Průběh voleb sleduje na místě zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Zimmer. Účast je zatím nízká, tři hodiny po otevření volební místnosti se k urně dostavilo sedmdesát voličů.

„Takové praktiky, při kterých loni organizátoři hromadně sváželi k volební místnosti uplacené voliče a sledovali, jestli do urny hodili předem vyplněný volební lístek, však zatím k vidění nebyly,“ informuje.

Roudnici však již před volbami znepokojovaly falešné letáky a různé pamflety, které kromě seriózních materiálů dostávali občané do schránek. Poškození kandidáti a strany vyhrožují trestními oznámeními.

Další podezřelou praktikou, na kterou je zákon krátký, je nápadný nárůst nových obyvatel právě v části Bezděkov.

„Podle aktuální informace získané od předsedy volební komise čítá seznam voličů celkem 679 osob. Je to tedy o 67 lidí více než v říjnu, což znamená asi 11 procent. Ještě včera před koncem pracovní doby stála na evidenci obyvatel městského úřadu fronta dalších žadatelů,“ upozorňuje Zimmer.

O tom, kdo za těmito praktikami stojí, se v Roudnici zatím pouze spekuluje. Na internetu padají i některá konkrétní jména a strany.

Voliči vybírají kandidáty z dvanácti stran a sdružení. Výsledky opakovaných voleb by však neměly celkový výsledek ve městě nějak zvlášť ovlivnit, podle Zimmera se možná změní jeden nebo dva mandáty.

„Může se však stát, že tato změna bude znamenat onen jazýček na vahách, třeba už při volbě nového vedení města,“ dodává.

Pokud by byly volby opět neplatné, Roudnice by dál fungovala bez zastupitelů. Volební výsledky se začnou sčítat po 22. hodině a výsledky by měly být známy po půlnoci.

Miroslav Zimmer, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme