‚Začínáme se v tom ztrácet.‘ Zástupci škol označili změny v nošení roušek za nepřehledné

Způsob, jakým ministerstvo zdravotnictví rozhoduje o povinnosti nošení roušek, vyvolává podle zástupců školských asociací zmatky. Zavedení plošné povinnosti nošení roušek ve vnitřních prostorech včetně škol, které má platit od čtvrtka, neměl podle nich ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznámit ze dne na den.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poučení pro žáky o rozestupech, nošení roušek či o reagování při případných zdravotních potížích. Ministerstvo školství registruje na prvním stupni základních škol zhruba 563 tisíc žáků. Podle odhadů se měla v pondělí do lavic vrátit v průměru polovina z nich.

Roušky neměly být na školách povinné vůbec, poté od 14. září v Praze a nyní se nařízení změnilo, že všichni ve vnitřních prostorách musí mít od čtvrtka na sobě roušku | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Opatření mohlo platit už od začátku září, jak to ministr původně v srpnu avizoval, kdyby svůj záměr po kritice nezrušil. Pro lidi se tak pravidla stávají nepřehledná, shodli se zástupci školských asociací.

Platí pravidlo ‚roušky pod střechou‘, oznámil Vojtěch. Většina okresů v Česku na semaforu zezelená

Číst článek

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý připomněl, že manuál pro fungování škol, který připravilo ministerstvo školství s epidemiology původně v srpnu počítal s tím, že roušky budou od 1. září povinné ve společných prostorech škol v celé ČR. Ministr Vojtěch pak ale 20. srpna své nařízení změnil a roušky se v manuálu navázaly na takzvaný semafor označující okresy podle rizika nákazy.

Podle něj mohly být roušky povinné od oranžového, druhého stupně pohotovosti, ve kterém je od 28. srpna Praha. Hygienici v hlavním městě nošení roušek ve školách oznámili až minulý pátek, a to od 14. září. Ve středu Vojtěch rozhodl o rouškách ve vnitřních prostorech v celé ČR.

Podle Černého měl manuál ministerstva školství zůstat tak, jak původně vyšel. „Kdyby nechali manuál, jak byl, tak jsme si ušetřili spoustu zmatků,“ uvedl. Řekl, že chápe, že epidemická situace se vyvíjí a že roušky asi mohou nyní pomoci šíření koronaviru zbrzdit. Podle něj se to ale dalo očekávat, protože epidemiologové takový vývoj předpokládali už v létě.

MAPA: Třídy i celé školy zavřené kvůli koronaviru. Týden po návratu do lavic je jich sto padesát

Číst článek

„Lidé se v tom (rozhodování o opatřeních) začínají ztrácet a já, i když to sleduji docela pozorně, tak se v tom také začínám ztrácet,“ řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Pozastavila se nad tím, proč pražští hygienici nechali školám čas do 14. září, aby byl čas na přípravu, když se ve středu ředitelé dověděli, že roušky budou v celé zemi už od čtvrtka. „Je to opravdu už velký zmatek a nelíbí se mi to,“ uvedla.

Podle předsedy Unie školských asociací CSESHA Jiřího Zajíčka už to není jen o školách a o studentech. „Já si myslím, že v tom budou mít zmatek už úplně všichni,“ řekl.

Podle něj je chyba, že se podmínky stále mění. Každý přitom podle něj nemá možnost stále sedět u televize a sledovat tiskové konference, aby věděl, co druhý den bude. „Situace je už opravdu obtížně stravitelná,“ řekl. „Chápu, že situace není veselá, že je potřeba podniknout rychlé kroky, ale ty kroky musí být úplné, kompletní, jasné a přehledné, a to mi v tuto chvíli docela chybí,“ uzavřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme