Rouškovné seniorům nebude sněmovna schvalovat zrychleně. ODS a TOP 09 zablokovaly žádost vlády

Návrh na poskytnutí příspěvku 5000 korun všem důchodcům Poslanecká sněmovna v úterním úvodním kole podpořila. Opoziční ODS a TOP 09 ale zablokovaly žádost vlády hlasovat o něm už v prvním čtení. Předloha zamířila k posouzení do sociálního výboru, který bude mít na její projednání měsíc místo obvyklých dvou. Poslanci už avizovali pozměňovací návrhy.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:46 15. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodce si kontroluje účtenku z nákupu

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Příspěvek by se týkal starobních důchodců i lidí s invalidní nebo s pozůstalostní penzí. Kabinet ANO a ČSSD předpokládá jeho vyplacení v prosinci. Někteří opoziční politici ale mluví o uplácení voličů. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se proti takové kritice ohradily.

Volební dáreček, ubohé podlézání i radost ze života. Jak poslanci hodnotí rouškovné pro seniory?

Číst článek

„Určitě se nejedná o rouškovné ani o žádný populistický krok vlády,“ uvedla Schillerová. Příspěvek podle ní ihned zlepší životní úroveň důchodců.

Maláčová označila předlohu za absolutní prioritu. „Návrh zákona není populistický krok. Je to kompenzace inflace,“ řekla Maláčová. Z řad ODS a Pirátů ale zaznívalo, že růst cen odráží v běžném zákonném valorizačním mechanismu.

Poslanec Jan Bauer (ODS) soudí, že debata je o tom, zda má vláda s cílem vyhrát volby rozdávat jednorázovou peněžitou pomoc jedné skupině obyvatel, nebo ne.

Občanští demokraté budou podle předsedy klubu Zbyňka Stanjury prosazovat lepší řešení pomoci seniorů. Vlastimila Válka (TOP 09) zajímalo mimo jiné to, jak vláda k navrhované sumě dospěla.

Pozměňovací návrhy

Ve sněmovním systému jsou už některé pozměňovací návrhy KDU-ČSL. Důchodcům s nadprůměrnou penzí by lidovci poslali jednorázově 3000 korun, a naopak 7000 korun těm, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku chtějí také přidat 500 korun za každé vychované dítě.

Komunisté podle Hany Aulické Jírovcové vládní návrh podpoří. Vadí jim ale, že se příspěvek neodrazí v příštích zákonných valorizacích důchodů.

Pomoc seniorům, nebo marketingový krok? S komentátorem Holubem o souvislostech ‚rouškovného‘

Číst článek

Předlohu podpořil v debatě předseda SPD Tomio Okamura, podle kterého jsou ODS a TOP 09 asociální. Okamura se obává toho, že návrh nebude schválen včas.

Naopak Maláčová věří tomu, že legislativní proces bude završen tak, že penzisté peníze v posledním letošním měsíci obdrží.

Ohledně příspěvku pro seniory se server iROZHLAS.cz zeptal minulý týden v rozsáhlé anketě na názor jednotlivých zákonodárců. Zatímco ANO, ČSSD i SPD a komunisté byli – až na výjimky – pro, pravicová opozice se bouří.

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 14,5 miliardy korun.

Důchodci a důchodkyně by podle návrhu zákona nemuseli o příspěvek sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a dál na ni budou mít nárok.

Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou. Příspěvek by nepodléhal případné exekuci a nezahrnoval by se do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme