Do konce června budeme znát scénář poprázdninového návratu do škol, slibuje Plaga

Počínaje úterkem se většině dětí ve třídách volněji dýchá. Od 8. června se totiž mění pravidla pro zakrývaní nosu a úst ve školách. Žáci a studenti sice musí stále nosit nanoroušky nebo respirátory ve společných prostorách, v uzavřeném kolektivu třídy si je ale mohou sundat, vysvětluje ministr školství Robert Plaga (za ANO). Jak to bude po prázdninách, ale zatím stále neví, uvedl pro Český rozhlas Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojíte se, jak zvládnete návrat do školy po online výuce? | Zdroj: Shutterstock

„Opakovaně jsem vznášel apel na ministra zdravotnictví (Adam Vojtěch, za ANO) a mám od něj příslib, že do 30. června jeho resort jasně řekne, jak bude vypadat návratový scénář od prvního září,“ tvrdí Plaga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do konce června budeme vědět, jaký je scénář poprázdninového návratu do škol, slibuje Plaga

Resort zdravotnictví bude přihlížet i k postupně narůstající proočkovanosti pedagogického a nepedagogického personálu škol, která by v září mohla sahat k padesáti procentům, domnívá se prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Varuje ale, že i přes vakcinaci učitelů se případná nákaza může velmi rychle šířit mezi dětmi.

Ačkoliv by Plaga považoval za ideální, kdyby se provoz od začátku nového školního roku přiblížil co nejvíc normálu, rozumí požadavkům epidemiologů na pokračování screeningového testování.

„Byl bych rád, kdyby testování nebylo bariérové – u vstupu do školy, ale jen snímalo situaci,“ dodává.

Vědět s dvouměsíčním předstihem, co přinese září, zní po zkušenostech předchozích měsíců jako luxus. „Je ale otázka, jaký bude vývoj dál,“ varuje ředitel základní a mateřské školy v Troubkách na Přerovsku.

„Můžeme si teď v červnu něco malovat a co bude v září, stejně těžko odhadneme. Je fajn mít nachystané různé varianty vývoje a kroky k návratu žáků do škol,“ uzavírá.

Co dělá ministerstvo školství pro to, aby byli ve školách k dispozici psychologové? Dozvíte se v audiozáznamu Speciálu Šárky Fenykové.

Šárka Fenyková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme