Rozesílání roušek před volbami bylo v rozporu se zákonem. Úřady neoprávněně použily osobní údaje

Pět roušek a respirátor. Takový balíček dostaly loni na podzim miliony tuzemských domácností. Ochranné pomůcky putovaly všem lidem nad 60 let či se zdravotním hendikepem. Úřad pro ochranu osobních údajů nyní podle zjištění serveru iROZHLAS.cz rozhodl, že resorty vnitra a práce porušily zákon, když použily údaje z evidence obyvatel.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roušky

„Problematika distribuce roušek byla a je v gesci ministerstva vnitra,“ reagovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Loni v září, těsně před krajskými volbami, nechala vláda seniorům a lidem se zdravotním hendikepem rozeslat balíčky s respirátory a rouškami.

Na rozesílání se podílela ministerstva vnitra a sociálních věcí pod vedením Jana Hamáčka, respektive Jany Maláčové z ČSSD, přičemž adresy obdarovaných pocházely z evidence obyvatel.

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) po více než ročním prověřování dospěl k závěru, že oba resorty, společně s Českou správou sociálního zabezpečení, porušily zákon.

Roušky pro důchodce? Ochránci osobních údajů prověřují vnitro, předalo poště adresy seniorů

Číst článek

„U všech případů úřad (pro ochranu osobních údajů) dospěl k závěru, že byly porušeny povinnosti při zpracování osobních údajů, kdy zejména nebyl prokázán relevantní právní základ pro toto zpracování,“ potvrdil serveru iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Tomáš Paták.

Podle něj se navíc ministerstvo vnitra a správa sociálního zabezpečení dopustily dalších dílčích pochybení.

Končící ministryně práce a sociálních věcí a kandidátka na předsedkyni ČSSD Jana Maláčová všechnu odpovědnost připisuje stranickému kolegovi Janu Hamáčkovi. „Problematika distribuce roušek byla a je v gesci ministerstva vnitra,“ řekla.

Vnitro vs. ústav

Jan Hamáček dosud na zaslané otázky nereagoval, už loni ale odrážel kritiku způsobu, jakým rozesílání roušek probíhalo.

Státní ústav pro kontrolu léčiv tehdy uvedl, že Česká pošta porušila požadavky na distribuci roušek a respirátorů, protože zdravotnické prostředky by neměly mít porušené balení. Pracovníci pošty ale roušky vybalovali z originálních balení o 50 kusech a vkládali do obálek po pěti.

„Pokud by se ukázalo, že se Státní ústav pro kontrolu léčiv bude snažit o znemožnění distribuce ochranných prostředků obecně obyvatelstvu, tak to podle mě splňuje i rozměr obecného ohrožení. Ale to je na právnících,“ reagoval Hamáček.

Trestní oznámení, o kterém rovněž hovořil, ale nakonec nepodal.

Vnitro neuhlídalo osobní údaje desetitisíců lidí. Pokutu platit nemusí, pomohla mu změna zákona

Číst článek

Bez sankce

Jak ministerstva, tak správa sociálního zabezpečení byla podle mluvčího ÚOOÚ Patáka na pochybení upozorněna.

Úřad dále v rámci dalšího šetření zjistil, že Česká pošta, která balíčky rozesílala, svěřené osobní údaje smazala. „Tudíž k jejich dalšímu zpracování nedochází,“ dodal mluvčí.

Navzdory porušení zákona nicméně úřadům žádná sankce nehrozí, jelikož zákonodárci před časem pokutování orgánů veřejné správy zakázali zákonem. Ministerstvo vnitra se díky tomu už dříve vyhnulo více než milionové pokutě za to, že neuhlídalo osobní údaje desetitisíců lidí.

Tento resort také jako jednoho z nejčastějších porušovatelů ochrany osobních údajů jmenovala v rozhovoru pro Radiožurnál končící šéfka úřadu Ivana Janů.

Pokutovat nebude ani ústav pro kontrolu léčiv, který měl výhrady ke způsobu, jakým Česká pošta ochranné pomůcky posílala. "V této věci proběhla řádná kontrola, byl odeslán protokol obsahující jak kontrolní zjištění, tak nápravná opatření ve vazbě na bezpečnost uživatelů. Česká pošta nápravná opatření provedla a proti protokolu neuplatnila žádné námitky," řekla pro ČTK mluvčí ústavu Klára Brunclíková. Dodala, že pošta není hospodářským subjektem, který lze přímo trestat podle zákona o zdravotnických prostředcích.

Jan Cibulka, Martin Štorkán, Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme