Babiš žádá odvolání šéfa Bulovky kvůli výzvě k nenošení roušek. ‚Jejich neustálé nošení je plýtvání‘

Premiér Andrej Babiš žádá odvolání ředitele pražské Nemocnice na Bulovce Jana Kvačka kvůli výzvě nemocnice, aby personál nenosil neustále roušky. Uvedl to v úterý server Novinky.cz. Vedoucí epidemioložka nemocnice Hana Bláhová napsala e-mail zaměstnancům, že roušky je před koronavirem neochrání a jejich neustálé nošení je plýtváním. Podle Kvačka je doporučení v souladu s přístupem Světové zdravotnické organizace (WHO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na úterní tiskové konferenci | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Členové vlády v posledních dnech opakovaně vyzývají občany, aby na veřejnosti nosili roušky, nebo si jinak zakrývali ústa, a města nařizují nošení roušek v MHD. Vedoucí epidemioložka Bláhová ale v e-mailu adresovaném vrchní sestrám Bulovky napsala, že neustálé nošení roušek je nesmyslné.

Kvaček pak serveru Novinky.cz řekl, že roušky by měli nosit třeba zaměstnanci s respiračním onemocněním, kteří by mohli někoho nakazit. Pomíjí ale případy, kdy jsou někteří nakažení koronavirem zcela bez příznaků onemocnění, a mohou tak vir šířit nevědomky.

Měli jsme deset tisíc ochranných brýlí a stejný počet respirátorů. Roušky nebyly, říká šéf hmotných rezerv

Číst článek

„Tohle je samozřejmě úplně špatně. Panu řediteli jsem volal, aby okamžitě doporučení dementoval a zaslal zaměstnancům nové v souladu s doporučením vlády. Není možné, abychom tady občanům doporučovali, aby se chránili, a v klíčových nemocnicích jako je Bulovka, byli zdravotníci a pacienti nechráněni,“ sdělil ministr zdravotnictví Vojtěch.

„Nemocnici Na Bulovce každý den saturujeme ochranným materiálem právě proto, aby se toto nestávalo,“ doplnil Vojtěch.

Babiš vyzval k odvolání Kvačka. O tom by musel rozhodnout Vojtěch, který ale uvedl, že sdílí pozitivní názor lékařů Bulovky na ředitele nemocnice.

„Chápu, že je pan premiér rozezlen. Přední lékaři nemocnice, se kterými jsem teď hovořil, však za panem ředitelem jednoznačně stojí, a podle nich práce, kterou pan ředitel pro nemocnici za svého působení odvedl, zcela zastiňuje ten dnešní (úterní) nešťastný e-mail. Respektuji to a tento názor sdílím,“ uvedl ministr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme