Ochranné pomůcky podle inspekce nepotřebovaly certifikáty, tvrdí ministerstvo. Vychází ze závěrů EU

Ochranné pomůcky nakupované státem v době pandemie covidu-19 nemusely mít certifikáty o shodě. Doporučení Evropské komise (EK) pro mimořádnou situaci potvrdila ministerstvu zdravotnictví Česká obchodní inspekce. Ministerstvo koupilo přes 23 milionů roušek, více než sedm milionů respirátorů a další pomůcky za miliardy korun. Nákupy prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad, část poslanců žádala vyšetřovací komisi.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obličejová maska s označením N95

Pomůcky nakupované během pandemie nemusely mít podle inspekce certfikáty. | Foto: Nicholas Pfosi/File Photo | Zdroj: Reuters

„Nemusely být v současné zdravotní krizi vyžadovány CE certifikáty shody v situacích, kdy se jednalo o nákupy organizované přímo státem, konečnými uživateli byli zdravotničtí pracovníci, v situaci, kdy byla ověřována kvalita, a dané zboží nevstoupilo do standardního distribučního řetězce,“ uvedlo v čtvrtek ministerstvo v tiskové zprávě.

Nákup roušek od českých výrobců? Stát obchoduje jen se zlomkem z nich, ukázal průzkum

Číst článek

Zpráva vychází z doporučení Evropské komise ze 13. března. Ministerstvo uvádí, že tyto certifikáty přesto od dodavatelů mimo Evropskou unii vyžadovalo.

„Po celou dobu nákupů, přestože byla situace velice turbulentní, jsme požadovali veškeré dokumenty a dodávky jsme si prověřovali, nejlíp jak jsme uměli,“ uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Pojistkou byla podle něj také platba až po dodání. Zřejmě i proto několik dodávek ministerstvu zdravotnictví nevyšlo.

Nevyhovující kvalita

Ministerstvo bylo v začátku koronavirové krize za nedostatek ochranných prostředků pro zdravotníky kritizováno. Na konci února vyzvalo nemocnice a lékaře, aby se jimi předzásobili, na trhu ale už nebyly pomůcky volně dostupné. Resort je centrálně začal nakupovat na začátku března, některé dodávky se ale nepodařilo realizovat a nemocnice měly zásoby jen na dny.

‚Psal jsem čtyřikrát a nikdo neodpověděl, až teď.' Jak vypadá snaha českých firem dodat státu pomůcky?

Číst článek

Ministerstvo vnitra, které zásobovalo zejména kraje, jejich nemocnice a ambulantní lékaře, mělo od 20. března zajištěny letecké dodávky z Číny. Letadla koupené pomůcky přivážela několikrát týdně, poslední přistálo na pražském letišti 3. května ráno. Celkem bylo v letadlech přepraveno přes 2000 tun materiálu. V červnu by měl poslední dodávku přivézt vlak. Vnitro podle údajů na svém webu zajistilo objednávky za zhruba 4,4 miliardy Kč.

Ministr Vojtěch už dříve odmítl, že by resortem kupované pomůcky byly proti těm dodávaným ministerstvem vnitra předražené. Není podle něj pravda ani to, že uskutečnilo většinu objednávek u firem, které mají sídlo v daňových rájích nebo jsou jinak kontroverzní. Část objednávek u takových firem podle něj resort zrušil, protože pomůcky nevyhovovaly kvalitou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme