Prvomájových protestů na Střeleckém ostrově a Letné se zúčastnilo pár stovek lidí. Zahajoval je poslanec Volný

Zhruba 250 lidí se účastnilo protestu organizovaného blokem nezařazeného poslance Lubomíra Volného na Střeleckém ostrově v Praze. Většina účastníků neměla po většinu akce nasazenou ochranu dýchacích cest, policisté je krátce po ohlášeném začátku na tuto povinnost upozorňovali a některé z nich legitimovali. Podobně to vypadalo odpoledne na Letné, kde se na protest proti vládním protikoronavirovým opatřením sešlo po 13.00 ke dvěma stovkám lidí.

Praha (Aktualizováno: 15:25 1. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce začala asi o hodinu později oproti plánovanému začátku v 10.00 kvůli zpoždění Volného. Při příchodu poslance účastníci protestu tleskali. Řada z nich držela české vlajky.

OBRAZEM: Komunisté si připomněli První máj na Střeleckém ostrově. Na akci dorazili i odpůrci

Číst článek

Protestu přihlížely desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Během Volného projevu, ve kterém se mimo jiné vyjadřoval proti povinnosti nošení roušek, policisté spustili výzvu účastníkům k dodržování protikoronavirových opatření.

Volný poté vyzval lidi k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což nazýval sportovní aktivitou, a pokračoval v projevu.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk zhruba ve 12.15 řekl, že policie dosud nezaznamenala větší problémy a nemusela nikoho omezit na osobní svobodě.

„Nicméně jsme zaznamenali problémy s dodržováním vládních opatření, kdy někteří lidé nemají zakryté dýchací cesty,“ poznamenal.

Poslanec Volný stejně jako většina účastníků akce neměl povinnou ochranu dýchacích cest | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Několikatisícová pokuta

Někteří lidé upozornění policie respektovali, jiní ne. „Osoby, které to nerespektovaly, všechny oznámíme správnímu orgánu, kdy jim hrozí několikatisícová pokuta. Budeme oznamovat i svolavatele akce, který také nedodržel pravidla stanovená shromažďovacím zákonem v souvislosti s protiepidemickými opatřeními,“ dodal Daněk.

Praha - Účastníci shromáždění na Střeleckém ostrově, kteří nedodrželi protiepidemická opatření budou oznámeni správnímu orgánu. Oznámen bude i svolavatel jednoho ze shromáždění. Akce na místě již skončily. #policiepha

13:28 – 01. 05. 2021

1 21

Převážně bez roušek dorazili také účastníci odpolední demonstrace, kterou na Letné zahájil opět Volný. Policisté je upozorňovali na porušování opatření. Na demonstraci jich dohlížely desítky.

Poslanec Volný měl podle policistů spáchat přestupek. Na demonstraci si odmítl nasadit roušku

Číst článek

Lidé si na akci přinesli české vlajky, většinou provolávali protivládní hesla. Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob.

Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se mohou účastníci shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest.

Pro veřejná shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. Jelikož shromažďovací právo vyplývá ze základní listiny práv a svobod a ústavy, město je může zakázat pouze v ojedinělých případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.

„Stop covid teror,“ stojí na transparentu, který si muž přinesl na protest proti vládním protikoronavirovým opatřením na Letnou | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme