Česko předalo Itálii s omluvou 110 tisíc roušek jako náhradu za ty zabavené v Lovosicích

Česko předalo Itálii 110.000 roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích v Ústeckém kraji. Na twitteru o tom informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česko roušky do Itálie odvezlo autobusem spolu se 43 italskými občany. Zpět do Česka se autobusem z Itálie vrací 34 Čechů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část zabavených ochranných pomůcek ve skladu v Lovosicích pocházela od Čínského červeného kříže | Zdroj: Policie ČR

„Civilní ochraně Itálie jsme s omluvou předali 110 tisíc roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích. Policie vyšetřuje, jak se dostaly do ČR,“ uvedl Petříček. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva Česko nečekalo na konec vyšetřování a vzhledem k situaci odeslalo náhradu ihned.

Dodržel jsem, co jsem slíbil! Civilní ochraně Itálie 🇮🇹 jsme s omluvou předali 110 tisíc roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích. Policie vyšetřuje, jak se dostaly do ČR. Autobusem 🚌 jsme také domů odvezli přes 40 Italů. Z #Itálie se jím dnes vrací 34 Čechů.

18:12 – 24. 03. 2020

50 552

Sto tisíc roušek bylo uloženo ve firemním skladu v průmyslové zóně v Lovosicích. Celníci tam objevili před týdnem 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů. Následné šetření odhalilo, že část z nich byl darem Červeného kříže města Čching-tchien čínské provincie Če-ťiang čínským krajanům v Itálii.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve uvedl, že v Lovosicích šlo o zásah policie proti spekulantům s rouškami. Firma je podle něj měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu.

Italský deník La Repubblica v sobotním článku naznačil, že čínským darem pro Itálii byly všechny ochranné pomůcky zabavené v Lovosicích, nikoli jen jejich část. Odvolává se přitom na pracovníka pražského výzkumného ústavu AMO Lukáše Lva Červinku, který ovšem řekl, že takové tvrzení italským médiím neposkytl. Informace italského listu převzala také francouzská média, český velvyslanec ve Francii Michal Fleishcmann způsob jejich informování v prohlášení odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme