Rovnoprávnost v neplodnosti. Léčba by se měla hradit i mužům, navrhují gynekologové

Léčbu neplodnosti by měly zdravotní pojišťovny platit nejen ženám, ale také mužům. Navrhují to alespoň někteří gynekologové při České gynekologicko-porodnické společnosti. V polovině případů je totiž neplodnost způsobená muži. Z jejich zdravotního pojištění ale na léčbu nejdou žádné peníze. Někteří lékaři proto navrhují, aby dva pokusy umělého oplodnění hradily pojišťovny na rodné číslo ženy a dva pokusy šly z pojištění muže. Podle ministra zdravotnictví je ale současný systém nastavený dobře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postel, nohy, sex (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

V Česku má potíže s početím až 20 procent dvojic a musí navštívit speciální poradnu. V jedné takové pracuje gynekoložka Hana Višňová. Podle ní by měly zdravotní pojišťovny proplácet léčbu neplodnosti ženám i mužům. Pokusy umělého oplodnění se totiž dnes vztahují jen na zdravotní stav a rodné číslo ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Někteří lékaři navrhují, aby pojišťovny proplácely léčbu neplodnosti i mužům. Podrobnosti od Ivety Vávrové

„Chápu, že žena je matkou, která dítě nosí, a že její zdravotní stav je zásadní. Ale na druhou stranu u zhruba poloviny dvojic je příčina neplodnosti na straně muže,“ říká a vysvětluje, že v poradně opakovaně vídá muže s omezenou plodností, kteří se s novou partnerkou znovu pokouší o dítě.

„Když taková dvojice podstoupí léčbu a pak se rozejde, tak ta paní má už vyčerpané své pokusy, kdežto muž může s novou partnerkou jít zase na nové terapie. A z jeho zdravotního pojištění se nezaplatí nikdy nic. Žena už nemá další nárok a musí si vše další hradit sama. A opravdu takové příběhy člověk slyší,“ upozorňuje Višňová.

Podobný názor sdílí místopředseda Sekce asistované reprodukce při České gynekologicko-porodnické společnosti Pavel Ventruba. „Stále nemáme limit na léčbu u mužů. Vlastně nemá nárok, aby z veřejného zdravotnictví měl na toto úhradu, což se domníváme, že není optimální,“ poznamenává.

Ministr nevidí důvod ke změně

Dnes zdravotní pojišťovny proplácí tři nebo čtyři pokusy ženám do 39 let. Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého se tato péče řídí zákony. „Aby VZP mohla o takovém způsobu úhrady nebo o úhradě takové péče vůbec uvažovat, musela by úhrada vyplývat z platné legislativy.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, proč by pojišťovny měly proplácet léčbu neplodnosti i mužům, mluvila gynekoložka Hana Višňová

Aby zdravotní pojišťovny mohly proplácet léčbu neplodnosti i mužům, musel by to schválit parlament. A někteří poslanci zdravotního výboru jsou ochotní o změnách jednat. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD je ale nynější systém nastavený dobře.

„Současné nastavení legislativy v oblasti podpory umělého oplodnění je v podstatě nastaveno dostatečně a (ministr) nevidí v tuto chvíli žádný důvod k tomu, aby se to měnilo,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

Asistovaná reprodukce / umělé oplodnění | Foto: Český rozhlas

ČRo, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme