Rozdělení Československa? Mělo se vyhlásit referendum, míní Pithart

Jedním z aktérů rozdělení Československa před 25 byl i politik Petr Pithart. Těsně před rozhovorem pro Český rozhlas přímo ve Vile Tugendhat se pozdravil i s Vladimírem Mečiarem. „Byl to jeden z osudových mužů mého života,“ přiznává.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pithart odpovídal na otázky moderátora Jana Pokorného

Petr Pithart odpovídal na otázky moderátora Jana Pokorného | Foto: Vojtěch Man

Otázkou, na kterou i Petr Pithart dnes hledá těžko odpověď, je, proč se nedokázalo Občanské fórum a VPN přetransformovat v normální politickou stranu s demokratickou strukturou. 

 „Lidé neměli tolik touhy po moci, kdyby ji měli, tak by věděli, že bez té sebeorganizace to prostě nejde,“ nastiňuje.

Sám věděl, že bez politických stran – nikoliv hnutí – to demokraticky nejde, předseda musí mít jasnou legitimitu a program. „A byli lidé, kteří to dokázali, byl to Václav Klaus a Vladimír Mečiar,“ upozorňuje.

A proč se tehdy v souvislosti s rozdělením Československa nevyhlásilo referendum? „Ústavní zákon byl připraven – byla to iniciativa Václava Havla – v něm se dokonce explicitně pravilo, že z federativního svazku nemůže žádná z republik vystoupit bez referenda,“ upozorňuje s tím, že mnoho lidí bylo zaskočeno a ohromeno. 

„Samozřejmě že mělo být referendum, samozřejmě, že by zkomplikovalo situaci a samozřejmě, že bylo těžké zformulovat tu otázku,“ uzavírá.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme