VIDEO: Jak pomoct ohrožené třídě v Česku? V Ostravě proběhla druhá debata k projektu Rozděleni svobodou

V Ostravě se uskutečnila druhá ze série debat projektu Rozděleni svobodou, tentokrát na téma Ohrožená třída. Hosty za politické strany byli poslanec Leo Luzar (KSČM), poslankyně Pavla Golasowská (KDU-ČSL) a senátor Herbert Pavera (TOP 09) a dále ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček a sociolog Martin Buchtík. Debatu moderovala Marie Bastlová.

Ostrava (Aktualizováno: 18:01 14. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulé pondělí hosté rozebírali dostupnost bydlení, řešení bytové nouze nebo takzvaný obchod s chudobou. Částečně na to navazuje i další téma projektu Rozděleni svobodou Ohrožená třída.

VIDEO: Existuje řešení bytové krize? V první debatě k projektu Rozděleni svobodou odpovídala i Maláčová

Číst článek

Ta je jednou z šesti tříd, na které sociologové v projektu Českého rozhlasu rozdělili současnou českou společnost. A kdo jsou její členové?

Podle průzkumu do ní patří asi 22 procent obyvatel Česka. Jsou pro ně typické podprůměrné příjmy a majetky a ohrožuje je ztráta zaměstnání a rozvody. Často tuto třídu zastupují ženy na rodičovské nebo rodiny s dětmi.

Nicméně těží ze svých sociálních kontaktů. Mezi jejich známé patří lidé s prestižními profesemi a mají se tedy, na koho obrátit v případě, že potřebují radu.

Jak ale řešit jejich situaci? Jak zajistit, aby i tato podle sociologů „zapomenutá třída“ mohla těžit z globalizace a digitalizace? I na se hosté snažili najít odpověď.

Český rozhlas připravil k 30. výročí sametové revoluce unikátní průzkum s názvem Rozděleni svobodou. Ten zmapoval šest základních tříd, do kterých je česká společnost rozdělená. Zároveň upozornil na konkrétní problémy lidí v těchto třídách. A právě na ty se zaměřuje druhá fáze projektu.

Radiožurnál a Český rozhlas Plus připravily sérii pěti debat, ve kterých s experty jednotlivých politických stran, které mají své poslanecké kluby ve sněmovně, navrhneme, jak tyto problémy systémově řešit.

Kalkulačka - rozděleni svobodou Kalkulačka - rozděleni svobodou

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme