Rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou zná prý jen třetina dětí z dětských domovů

Děti z dětských domovů nejsou příliš připraveny na vstup do běžného života. Vyplývá to z průzkumu společnosti IPSOS pro sdružení Mimo domov. Většině dětí schází finanční gramotnost nebo informace o sociálním systému. Jeho služby přitom využijí dvě třetiny z nich.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

„Neví, že může třeba jít na úřad práce. Neví, kde si může hledat zaměstnání. Neví, kde třeba může bydlet,“ upozorňuje předsedkyně sdružení Mimo domov Klára Chábová.

„Ve chvíli, kdy udělají krok z dětského domova, najednou se za nimi zavřou dveře a oni jsou opravdu na ulici. Dětí, které se chytí, je strašně málo,“ dodává.

Podle průzkumu také jen asi třetina 17letých dětí v domovech rozumí pojmu úroková sazba nebo pozná rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou.

„V jejich věku jsem asi také nevěděl, co to vlastně znamená. Základní rozdíl je v tom, že já jsem měl možnost se na to někde zeptat. Zeptal jsem se až ve chvíli, kdy jsem to potřeboval. Ta potřeba paradoxně ještě není v dětském domově, protože tam to oni nemusí řešit. Takže pro mě je to o nějaké nabídce péče i po tom, co odejdou z dětského domova,“ vysvětluje Cyril Zákora, který se dlouhodobě věnuje práci s dětmi z dětských domovů.

71 procent dětí, které se připravují na odchod z dětského domova, se chce i v dalším životě spoléhat na své vychovatele. Ti na ně ale většinou nemají moc času.

„Realita ukazuje, že oni ve chvíli, kdy odejdou, své vychovatele kontaktují, aby jim pomohli. Vychovatelé na to nemají energii, oni jsou rádi, že zajistí běžný každodenní chod. Ale nemají už sílu na to, aby děti připravovali na odchod, který se blíží,“ říká Chábová.

S problémy se děti naopak většinou nechtějí obracet na rodiče nebo sociální pracovníky, ukázal průzkum.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme