Rozhlas chce Hovory z Lán živě a bez vulgarismů. Bude se o tom bavit s Hradem

Vedení Českého rozhlasu předpokládá, že se Hovory z Lán s prezidentem Milošem Zemanem budou dál vysílat živě. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl náměstek generálního ředitele ČRo pro program a vysílání René Zavoral. V reakci na vulgární výrazy, které prezident v nedělním živém rozhovoru použil, přišly do Českého rozhlasu desítky stížností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hovory z Lán s prezidentem republiky Milošem Zemanem

Hovory z Lán s prezidentem republiky Milošem Zemanem | Foto: Khalil Baalbaki

„V tuto chvíli stále předpokládáme, že i nadále budou Hovory z Lán vysílány živě,“ řekl Zavoral s tím, že rozhlas stížnosti, které přišly, prostuduje.

Miloš Zeman ve vysílání použil hrubé výrazy třeba v souvislosti se služebním zákonem nebo s aktivitami ruských aktivistek Pussy Riot.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vulgarismech v Hovorech z Lán mluvili náměstek ředitele ČRo René Zavoral a předseda Syndikátu novinářů Adam Černý

Na dotaz moderátora, proč tak mluví, odpověděl s ironickým podtónem, že vulgární slova používá, protože se inspiroval předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a že se tak chce „vlísat do přízně pražské kavárny“.

Podobně dnes prezidentova slova vysvětloval i Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „V minulosti byly podobné výrazy považovány za noblesní, případně roztomilé a pan prezident poukázal na určitou míru pokrytectví,“ řekl Ovčáček.

Rozhlas se chce s prezidentskou kanceláří dohodnout na tom, že prezident vulgarismy ve vysílání používat nebude. „Předpokládám, že k takové situaci příště už nedojde,“ uvedl Zavoral.

Problém u veřejnoprávního média

Vulgarismy ve vysílání Českého rozhlasu zapovídají vysílací zákony i etický kodex rozhlasu. I přesto, že v živém rozhovoru nakonec zazněly, moderátor podle Zavorala v dané chvíli jednal správně, že prezidenta na ostré výrazy upozornil.

„V danou chvíli si upřímně neumím moc představit, že bychom vysílání zcela přerušili, protože jsem přesvědčen, že pak bychom byli zahlceni kritikou, že cenzurujeme rozhovor s přímo voleným prezidentem,“ podotkl Zavoral.

Mgr. René Zavoral | Foto: Khalil Baalbaki

Vedení Českého rozhlasu se chce celou záležitostí zabývat ve čtvrtek a zabývat se jí bude také Rada Českého rozhlasu. Podle předsedy Syndikátu novinářů Adama Černého je to na místě, právě kvůli tomu, že vulgární výroky zazněly ve veřejnoprávním médiu.

„Na jedné straně existuje Ústavou daná svoboda projevu, na druhé straně je v určitých specifických případech omezována, a to případ právě veřejnoprávního rozhlasu nebo veřejnoprávní televize, kde platí nějaký kodex, nějaká zákonná ustanovení,“ poznamenal.

Rétorická klička?

Diskuse o neslušných výrazech a o tom, zda patří k hlavě státu či jak mohly zaznít ve veřejnoprávním médiu, dnes poněkud zastiňují obsah nedělního rozhovoru.

Pokorný: Vy jste během toho našeho rozhovoru použil několik neslušných slov.
Zeman: Ano.
Pokorný: Proč?
Zeman: Já jsem inspirován panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká h*v*o, a vzhledem k tomu, že pražská kavárna má ráda pana Schwarzenberga, tak jsem se chtěl vlísat do přízně pražské kavárny.
Pokorný: Nakolik myslíte, že se vám to daří?
Zeman: Vůbec ne, ale můžu ji alespoň rozčílit, a to se mně určitě podaří.
(Přepis části Hovorů z Lán z 2. 11. 2014)

Prezident v něm mimo jiné obhajoval, proč se vracel ze státní návštěvy Číny soukromým letadlem, jak tam mluvil o lidských právech nebo proč vyznamenal či nevyznamenal některé osobvnosti.

Na to dnes upozorňoval třeba místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj mohl chtít Zeman užitím vulgarismů odvést od těchto témat pozornost.

Podobně to vidí i Adam Černý, který vysvětlení prezidenta a jeho mluvčího považuje jen za „rétorickou kličku“.

„Já sám mám spíše dojem, že se panu prezidentovi nelíbily ty reakce na to, co se odehrálo minulý týden na Hradě, kdo byl vyznamenán, proč a jak byl vyznamenán, celá ta polemika, která se kolem toho strhla, zvlášť kolem toho, že z lidí, kteří demonstrovali za svobodu Československa v roce 1968, dostala řád jenom paní Natalia Gorbaněvská. V takových situacích bývá jedním z obvyklých politických postupů, že místo ústupu se pouze přitvrdí. A včerejší rétorika, kterou jsme slyšeli v Hovorech z Lán, ta tomu nasvědčovala,“ dodal Černý.

Český rozhlas, Veronika Sedláčková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme