Rozhlas k výročí 90 let pozve posluchače do studií nebo nabídne maraton rozhovorů

V sobotu tomu bude 90 let od chvíle, kdy v českých zemích začalo rozhlasové vysílání. Český rozhlas k výročí připravil pro své posluchače například maraton rozhovorů s osobnostmi, při němž se moderátoři pokusí o zápis do knihy rekordů. V rámci oslav se chystá také galavečer v Divadle na Vinohradech nebo den otevřených dveří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Českého rozhlasu | Foto: Pavla Kopřivová

Zájemci mohou navštívit studia nebo redakce zítra od devíti do sedmnácti hodin. V Praze budou moci obdivovat i samotnou rozhlasovou budovu na Vinohradské třídě číslo popisné 12.

„Postavili ji ve funkcionalistickém stylu podle návrhu architekta Bohumila Slámy. Už tehdy mysleli na to, že tady mohou být různé otřesy, takže třeba sloupy byly předěleny korkovými výplněmi, které zabraňovaly otřesům. Rozhlas měl jenom první dvě patra, ovšem do konce roku 1945 se rozvinul natolik, že obsadil tu budovu celou a dodneška je naše,“ popsala Zuzana Foglarová z odboru komunikace a vnějších vztahů Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaných oslavách informoval redaktor ČRo Martin Karlík

Návštěvníci budou moci projít i budovu v Římské ulici, která je objekt na Vinohradské napojená. Kromě toho se zítra koná den otevřených dveří také v regionálních studiích, třeba v Pardubicích, Českých Budějovicích, Brně, Ústí nad Labem, Hradci Králové i jinde.

Dnem otevřených dveří však akce spojené s výročím zdaleka nekončí. Například večer bude ve svatovítské katedrále na Pražském hradě kardinál Dominik Duka předsedat ekumenické modlitební vigilii s tématem služba médií.

Ve 20 hodin15 minut to pak bude přesně 90 let od chvíle, co začal rozhlas v Česku vysílat. Nebo spíš rádio, protože slovo rozhlas se začalo používat o něco později. První stanice, která v českých zemích vysílala, se jmenovala Radiojournal.

„Haló, haló, zde vysílací stanice Radiojournalu ve Kbelích u Prahy,“ znělo tehdy z prvních přijímačů.

Vysílací stanice ve Kbelích-1923 | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Na minutu přesně 90 let od zahájení vysílání začnou – nikoli ze stanu v Kbelích, ale ze stanu na Václavském náměstí v Praze – moderátoři Jan Pokorný a Lucie Výborná vysílat maraton rozhovorů s 90 osobnostmi, který nazvali 90 statečných. Vysílat budou 48 hodin v kuse, a pokusí se tak zapsat do knihy rekordů.

Slavit se bude i v neděli, kdy se od osmi večer uskuteční galavečer v Divadle na Vinohradech. Provedou jím moderátoři Vladimír Kroc a Martina Kociánová. Během večera se ve vtipných scénkách bude rekapitulovat historie rozhlasu.

A návštěvníci se mohou těšit i na jednu kuriozitu – Balet Českého rozhlasu. Půjde o recesi herců vinohradského divadla.

Přehled akcí a projektů k oslavám 90. výročí rozhlasového vysílání naleznete zde.

Martin Karlík, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme