Rozhlasový poplatek se platí i za rádiobudík či digitální televizi

Český rozhlas v těchto dnech oslovuje devadesát tisíc domácností, aby se přihlásily k placení rozhlasového poplatku. Ten je povinna platit každá domácnost, která vlastní rozhlasový přijímač.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluchátka

Sluchátka | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

V minulosti některé domácnosti přestaly rozhlasový poplatek platit s tím, že už nevlastní rádio, ale třeba jen televizi.

Ředitel odboru rozhlasových poplatků Ondřej Beran upozorňuje, že rozhlasovým přijímačem je i rádiobudík, počítač s DVB-tunerem nebo digitální televize.

„V České republice proběhla celoplošná digitalizace televizního vysílání a v současnosti platí, že každý televizor, který takové vysílání přijímá, je zároveň rozhlasový přijímač. Součástí digitálního vysílání jsou i rozhlasové stanice,“ upřesňuje Beran.

Vybrané domácnosti v těchto dnech oslovuje Český rozhlas dopisem, ve kterém je vysvětleno, proč by měly platit i za rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak platit rozhlasové poplatky zjišťoval redaktor Jan Herget

„V rámci této akce jsme oslovili devadesát tisíc domácností, které zatím platí pouze televizní poplatek. Oslovujeme je s tím, aby platily i rozhlasový poplatek, který je ve výši 45 korun měsíčně,“ dodává ředitel odboru rozhlasových poplatků.

Do rozhlasu přichází k tomuto tématu mnoho konkrétních dotazů, posluchačům často není jasné, co je vlastně myšleno termínem domácnost.

„Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně hradí náklady na své potřeby. A platí to, že pokud domácnost má v držení rozhlasový přijímač a jeden z jejích členů je poplatníkem, ostatní členové domácnosti už poplatek neplatí,“ dodává Beran.

Změny je třeba hlásit

Pokud se někdo přihlásí do evidence a zaplatí rozhlasový poplatek a nastanou u něj nějaké změny (například se odstěhuje nebo se změní složení jeho domácnosti), musí takovou skutečnost včas ohlásit.

K placení rozhlasového poplatku se můžete přihlásit SMS zprávou, na kterékoli pobočce České pošty, přímo v Českém rozhlase nebo na internetu, na adrese www.rozhlasovypoplatek.cz. K dispozici je i e-mailová adresa poplatky@rozhlas.cz nebo telefonní číslo 22 155 36 36 a to každý pracovní den mezi půl osmou ráno a čtvrtou hodinou odpoledne.

Zákon doslova definuje, že se tak má stát do třiceti dnů od takové události.

Lidé se také často ptají na to, jestli jim kvůli neplacení rozhlasového poplatku hrozí nějaký postih. Odpověď je jednoduchá, mohou dostat pokutu.

„Jedna je sankce pět tisíc korun v případě, že přijdeme na to, že některá osoba nebo domácnost neplní svou zákonnou povinnost a neplatí rozhlasový poplatek. Druhá sankce je tisíc korun a ta se vztahuje na takzvané dlužníky, tedy evidované poplatníky, kteří nám z nějakého důvodu přestali platit,“ dodává Ondřej Beran.

Pokud obdržíte výzvu k hrazení poplatku a žádný přijímač nemáte, můžete do třiceti dnů poslat zpět čestné prohlášení.

Jan Herget, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme