Rozhodčí soudy pro zdravotnictví by měly řešit spory rychleji a levněji

Průběh sporů pacientů s lékaři a pojišťovnami by se možná mohl změnit. K rozhodčímu soudu pro zdravotnictví totiž dorazila historicky první žaloba v České republice. Teď se čeká na zaplacení poplatku, spor by se proto mohl začít řešit na začátku příštího roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která se koná při příležitosti Světového dne dárců krve.

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem, která se koná při příležitosti Světového dne dárců krve. | Foto: Filip Jandourek

Na rozhodčí soud se pacient obrátil, protože nebyl spokojen s vývojem svého zdravotního stavu po operaci prostaty. Výhody rozhodčích soudů jsou dvě – měly by být podstatně rychlejší a levnější než klasické soudní spory.

„Minimální poplatek je v tomto případě 800 korun. Posléze jsou to tři procenta z hodnoty předmětu sporu, takže záleží na tom, jakým způsobem bude spor ohodnocen,“ vysvětluje Marie Moravcová z rozhodčího soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala podrobnosti o rozhodčích soudech pro zdravotnictví

Jednalo by se tedy o tři procenta z odškodnění anebo ještě pravděpodobněji z částky, kterou pacientovi uhradí zdravotní pojišťovna.

„Rozhodčí soud pro zdravotnictví jako takový není primárně zamýšlen pro škodní případy mezi pacientem a lékařem nebo pacientem a nemocnicí. Je samozřejmě možno řešit i takové případy a tam by to byla hodnota odškodného. Rozhodčí soud je však zejména pro případy mezi pacientem a zdravotní pojišťovnou, kdy hodnotou plnění by bylo to, co zdravotní pojišťovna uhradí pacientovi za jeho léčbu,“ upřesňuje právník Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnictví.

Rozhodčí soudy budou levnější mimo jiné z toho důvodu, že není zapotřebí tolik znalců a znaleckých posudků.

„Rozhodci, kteří nemusí být nutně právníci, můžou to být i lékaři, budou často té věci sami rozumět. Bude tedy nižší požadavek na dokazování cestou znaleckých posudků, které v klasickém soudním řízení mohou být velmi nákladné. U takzvaných ústavních znaleckých posudků to může být klidně třeba 50 tisíc korun,“ dodává Dostál.

Soudy budou řešit například takové případy, kdy pacienta odmítnou v nemocnici, protože by jeho léčení bylo příliš drahé, nebo pokud pojišťovna nechce proplatit léčbu v zahraničí.

Dále se mohou pacienti k rozhodčímu soudu obrátit kvůli překročení ročního limitu za poplatky a vrácení peněz pojišťovnou.

Pomoci by tyto soudy měli hlavně pacientům, kteří jsou v těžké situaci. Například když se dozví vážnou diagnózu a potřebují řešit spor o peníze na léčení rychle a levně.

Pro pojišťovny i lékaře je ale zatím účast v rozhodčím řízení dobrovolná.

Lenka Jansová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme