Rozhodnutí antimonopolního úřadu je záminkou pro návrat herních automatů do Prahy, říká senátorka

Pražská koalice Spolu, Piráti a STAN jedná o novele vyhlášky, která před třemi lety zakázala výherní automaty. „Antimonopolní úřad konstatoval, že má zhruba patnáct významných chyb a Praha kvůli tomu už dostala jednu pokutu,“ vysvětluje pražský zastupitel David Vodrážka (ODS), proč je potřeba vyhlášku novelizovat. Senátorka Hana Kordová Marvanová (zvolena za Spolu) s tím nesouhlasí. „Antimonopolní úřad tady postupuje nezákonně,“ tvrdí.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hazardní hry

Pražská koalice Spolu, Piráti a STAN jedná o novele vyhlášky, která před třemi lety zakázala výherní automaty (ilustrační foto) | Foto: CC BY 2.0, Paf - Games Sport Casino

Podle Kordové Marvanové je rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pouze záminkou pro otevírání protihazardní vyhlášky, aby se automaty do Prahy těsně před tím, než skončí jejich licence v kasinech, znovu vrátily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osvědčil se zákaz výherních automatů v Praze? Diskutují pražská zastupitelka, nestranička za Spolu pro Prahu a senátorka z klubu ODS a TOP 09 Hana Kordová Marvanová a pražský zastupitel, starosta Prahy 13 David Vodrážka z ODS

„I z debat v koalici a také od opozice jednoznačně zní, že se mají vrátit automaty. Nicméně antimonopolní úřad nijak nezpochybnil plošný zákaz automatů, ale pouze to, že většina městských částí má nulovou toleranci hazardu,“ tvrdí.

My jsme konzultovali tuto záležitost s tehdejším vedením ÚOHS a proti znění nebyly žádné námitky,“ naznačuje senátorka a zastupitelka (nestranička za Spolu pro Prahu), která v roce 2020 vyhlášku zakazující provozování automatů v Praze připravovala.

„Z toho, co slyším od paní zastupitelky, se mi úplně ježí vlasy. Protože ona nás celou dobu ubezpečovala, že vyhláška z roku 2017 se musí změnit, aby Praha nedostávala pokuty, aby nová vyhláška zhojila tehdejší výhrady antimonopolního úřadu,“ konstatuje Vodrážka, který je také starostou Prahy 13.

Jako zastupitel jsem hlasoval pro, ale v žádném případě jsem netušil, že odbornice na právo, paní doktorka Marvanová, nás uvede v omyl a vlastně nás nažene do pasti,“ dodává.

Zhruba pět milionů korun

Připomíná, že antimonopolní úřad rozhodl, že Praha musí zaplatit pokutu v souhrnné výši i s minulou vyhláškou zhruba pět milionů korun.

Víc peněz z hazardu státu i obcím bez automatů a heren. Jeho kritici jsou pro, zástupci samospráv ne

Číst článek

„A pokutu můžeme dostávat opakovaně. Ty peníze platí všichni občané Prahy. Zároveň se může stát, že na všechny zastupitele, kteří pro ni hlasovali, bude uplatňována škoda. Čekat na verdikt správního soudu nejde, protože to nemá odkladný účinek. A divím se, že právnička paní doktorka Marvanová k tomuto vyzývá,“ naznačuje.

Kordová Marvanová opakuje, že zákaz automatů, který pražští zastupitelé odhlasovali v roce 2020 a nyní v plné míře nabyde účinnosti, antimonopolní úřad nezpochybnil.

„Za toto rozhodnutí Praha nedostala žádnou pokutu. Takže pan starosta Vodrážka a další představitelé jednak Spolu a jednak opozice, zejména ANO, chtějí naopak využít rozhodnutí antimonopolního úřadu, které se týká nějaké jiné otázky než automatů, k tomu, aby byl přednesen návrh, aby byla otevřena vyhláška a zrušilo se rozhodnutí o plošném zákazu automatů,“ míní.

Poslechněte si celou debatu ze záznamu nahoře v článku.

Karolína Koubová, kbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme