Rozhodnutí Kanady o zavedení víz je zřejmě otázkou hodin

Jestli budeme potřebovat víza pro cestu do Kanady, bychom se měli dozvědět v nejbližších hodinách. Kanadská strana se kvůli tomu ještě dnes chce spojit s českou vládou. Po jednání kabinetu to řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kohout | Zdroj: ČTK

"Novou informaci jako takovou nemám; žádné oficiální sdělení z kanadské strany zatím nemám, ale to sdělení nějaké očekávám," uvedl dnes šéf české diplomacie.

"Kanadská strana projevila zájem na vysoké úrovni se s námi spojit. Čili my můžeme předpokládat jakési oznámení a rozhodnutí, ale nepředjímal bych v tuto chvíli, co bude jeho obsahem," dodal ministr.

Zítřek je doposud posledním termínem, o kterém Kanada uvažovala jako o možném datu opětovného zavedení víz pro občany České republiky. Vede ji k tomu nárůst počtu žádostí o azyl.

Podle premiéra Jana Fischera je rozhodnutí plně v rukou kanadské strany, česká reakce na případné zavedení víz bude "přiměřená a patřičně sebevědomá". Kromě dvoustranných opatření chce Česko zaangažovat do věci i Evropskou komisi.

"V této věci jsem měl obšírný telefonický rozhovor s šéfem Evropské komise Barrosem. Zítra odjíždím do Štrasburku přednést zprávu o předsednictví nově komponovanému Evropskému parlamentu, při té příležitosti i tam mám schůzku s panem Barrosem; kromě jiných témat bude na stole i tato otázka," uvedl Fischer.

V neděli přitom ministr Kohout prohlásil, že vyjednávání s Kanadou ohledně případného obnovení vízové povinnosti přinesla obrat. Kanadská vláda prý poté, co do debaty zasáhla Evropská komise, znejistěla. České televizi Kohout v neděli řekl, že podle jeho názoru Ottawa v úterý víza pro české občany zřejmě nezavede.

Naposled zavedla Kanada vízovou povinnost pro občany naší republiky v roce 1997, právě kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl. Zrušila ji potom až po 10 letech.

K tématu si můžete také přečíst:
Kanadská víza pro Čechy zřejmě nebudou, myslí si ministr Kohout
Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů
Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí
Kanada nepotvrdila zavedení víz pro české občany
Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme