Rozhodnutí Kanady o zavedení víz je zřejmě otázkou hodin

Jestli budeme potřebovat víza pro cestu do Kanady, bychom se měli dozvědět v nejbližších hodinách. Kanadská strana se kvůli tomu ještě dnes chce spojit s českou vládou. Po jednání kabinetu to řekl ministr zahraničí Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kohout | Foto: ČTK

"Novou informaci jako takovou nemám; žádné oficiální sdělení z kanadské strany zatím nemám, ale to sdělení nějaké očekávám," uvedl dnes šéf české diplomacie.

"Kanadská strana projevila zájem na vysoké úrovni se s námi spojit. Čili my můžeme předpokládat jakési oznámení a rozhodnutí, ale nepředjímal bych v tuto chvíli, co bude jeho obsahem," dodal ministr.

Zítřek je doposud posledním termínem, o kterém Kanada uvažovala jako o možném datu opětovného zavedení víz pro občany České republiky. Vede ji k tomu nárůst počtu žádostí o azyl.

Podle premiéra Jana Fischera je rozhodnutí plně v rukou kanadské strany, česká reakce na případné zavedení víz bude "přiměřená a patřičně sebevědomá". Kromě dvoustranných opatření chce Česko zaangažovat do věci i Evropskou komisi.

"V této věci jsem měl obšírný telefonický rozhovor s šéfem Evropské komise Barrosem. Zítra odjíždím do Štrasburku přednést zprávu o předsednictví nově komponovanému Evropskému parlamentu, při té příležitosti i tam mám schůzku s panem Barrosem; kromě jiných témat bude na stole i tato otázka," uvedl Fischer.

V neděli přitom ministr Kohout prohlásil, že vyjednávání s Kanadou ohledně případného obnovení vízové povinnosti přinesla obrat. Kanadská vláda prý poté, co do debaty zasáhla Evropská komise, znejistěla. České televizi Kohout v neděli řekl, že podle jeho názoru Ottawa v úterý víza pro české občany zřejmě nezavede.

Naposled zavedla Kanada vízovou povinnost pro občany naší republiky v roce 1997, právě kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl. Zrušila ji potom až po 10 letech.

K tématu si můžete také přečíst:
Kanadská víza pro Čechy zřejmě nebudou, myslí si ministr Kohout
Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů
Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
Kanadská víza pro občany ČR jsou na spadnutí
Kanada nepotvrdila zavedení víz pro české občany
Kohout: Zavedení kanadských víz pro občany ČR by vyvolalo odvetnou akci celé EU
Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme