Rozhodnutí o dostavbě Dukovan by především nemělo být odkládáno, říká Vladimír Dlouhý

Premiér Andrej Babiš před několika dny naznačil, že stavba nových jaderných bloků v Dukovanech by se mohla odložit, naopak životnost těch stávajících prodloužit o deset let. Takové řešení je sice možné, má ale i nemalá rizika. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým o stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech a také o čínských investicích v Česku.

„Rozhodování, zda stavět, nebo nestavět další jaderný blok by nemělo být příliš odkládáno, měli bychom sebrat politickou odvahu,“ říká s tím, rozhodnutí může být třeba i negativní, protože to dá prostor pro další rozvoj energetické politiky státu.

Politici ale podle něj nemají stále odvahu učinit rozhodnutí. Mimo jiné by se prý vystavili tlaku různých vlád, které chtějí podpořit svoje firmy, aby blok stavěly. „Přesto se domnívám, že by bylo lepší politickou odvahu sebrat,“ dodává.

Státní energetická koncepce navíc podle něj počítá s jadernými bloky a odráží zdrojové vybavení české ekonomiky.

„Dojde nám uhlí, máme ekologické závazky, máme horní limity využití OZE v naší zemi, plyn je relativně drahý, máme u nás i naakumulované určité zkušenosti z výstavby a provozování jaderné elektrárny z minulosti,“ říká Dlouhý Radiožurnálu.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme