Rozhodnutí o památníku zastřeleným Němcům nepadlo

Zastupitelstvo v severočeských Postoloprtech nerozhodlo o tom, zda ve městě vznikne pomník sudetských Němců, zastřelených na jaře v roce 1945. Diskuse se vedou už devět let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postoloprty

Postoloprty | Foto: Město Postoloprty

Zastupitelé Postoloprt se ve středu domluvili pouze na uspořádání mimořádné schůze, která bude projednávat jenom tento bod. Má být svolána ještě do konce roku.

Jak se členové zastupitelstva k památníku postaví, nechce předjímat ani tamní starosta. Jisté je, že tomuto kroku nejsou příliš nakloněni, stejně jako mnozí obyvatelé.

Připomínat si temné dějiny českého tábora pro vyhnané Němce vyvolává i po mnoha letech emoce. Češi je spojují s vinou těch Němců, kteří umožnili nástup fašismu.

Lounský historik Jan Mareš připomíná, že na přelomu května a června 1945 bylo českými vojáky a četnictvem soustředěno na náměstí v Postoloprtech veškeré německé obyvatelstvo. Poté byli vybíráni muži, ženy a děti, zvlášť pak i příslušníci SS.

"V těchto táborech potom část německého obyvatelstva byla vybrána českými správci na nucené práce, část byla odtransportována a část, bohužel, zavražděna," říká historik.

Němečtí rodáci, kteří o památník usilují už několik let, prý nehledají politické ani právní řešení událostí. Chtějí s českou stranou vytvořit obětem nezákonného masakru společné pietní místo.

Miroslav Zimmer, Marika Táborská, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme