Rozhodnutí o přímé volbě prezidenta se zatím odkládá

Vládní kabinet dnes o tom, jakým způsobem bude volený nástupce prezidenta Václava Klause, nerozhodl. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil sice přinesl svým vládním kolegům na stůl celkem tři varianty přímé volby hlavy státu. Vláda se zatím jen dohodla na odložení rozhodnutí, neboť je prý třeba celou věc projednat s opozicí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

Pro změnu ústavního zákona je totiž třeba třípětinové většiny zákonodárců, a to bez opozice nepůjde. Ministři proto doporučili všechny varianty ještě předem prodiskutovat s opozicí.

„O tom, v jakém formátu bude vláda s opozicí jednat, chce zítra premiér Petr Nečas mluvit s úřadujícím předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a znovu se chce vláda k návrhům vrátit za čtyři týdny,“ referovala z úřadu vlády po skončení schůze kabinetu redaktorka Václava Vařeková.

Na tom, že příštího prezidenta by měly vybrat občané a ne zákonodárci, se dohodly vládní strany již v koaliční smlouvě. Zatím je ale dělí různé pohledy na formu volby.

Stojí přímá volba za to?

Přehrát

00:00 / 00:00

Debata politologů Jiřího Peheho a Bohumila Doležala nad tématem přímé volby prezidenta

O jednoznačnosti přímé volby a toho, že bude v nejbližší době zavedena ale pochybuje politolog Jiří Pehe. „Je to jen takové politické divadlo, všechny politické strany proklamují, že by to chtěli, ale ve skutečnosti mnoho poslanců a senátorů o to nemá skutečný zájem. Systém zákulisních dohod jim vyhovuje,“ myslí si. Na detailech se zákonodárci podle Peheho nebudou schopni dohodnout.

Z praktického hlediska je podle Doležala pozitivem přímé volby rychlost, ale je naopak drahá. Nepřímá volba se může vléci, ale je levnější. „Já, jakožto člověk lakomý, se kloním ke druhé variantě,“ řekl politolog Bohumil Doležal.

Zastáncem přímé volby není podle svých slov ani Pehe. Přímá volba by podle něj ale mohla být jasnější, srozumitelnější a mohla by lidem dát pocit, že osobu, která zastupuje jejich státnost, můžou vybrat sami.

Politologové považují pravomoci českého prezidenta za přílišné

Další otázkou prezidentského mandátu v České republice je jeho síla. Prezident má podle mnoha kritiků oproti jiným zemím velice silné pravomoci. V Rakousku je například prezident volen přímo a přitom má podle Peheho slabší pravomoci než ten český. „České prezidentství má monarchistické rysy,“ domnívá se Pehe. Myslí si také, že chybí jasně vymezené kompetence prezidenta v oblasti zahraniční politiky. Dále k řadě jmenování nejdůležitějších postů v zemi chybí kontrasignace.

„Závažnost otázky formy volby se velice přeceňuje, důležitější jsou pravomoci prezidenta a jejich omezení,“ myslí si i Doležal.

Veronika Sedláčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme