Rozhodnutí o stížnosti komunistů na senátní volby padne v pondělí

Nejvyšší správní soud dnes v Ústí nad Labem nerozhodl o stížnosti KSČM na průběh druhého kola senátních voleb v ústeckém obvodu číslo 31. Předsedkyně senátu Dagmar Nygrínová odročila jednání na pondělí, kdy by měl padnout v Brně rozsudek. Před tím se chce senát ještě poradit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

volební urna | Foto: www.romove.cz

Komunistům se nelíbil postup sociální pracovnice v domově důchodců v ústecké části Krásné Března, která se podle nich seniorů ptala, koho chtějí volit a podle toho jim vydávala volební lístky. Poté údajně voliči vložili takto veřejně vybraný lístek do obálky, kterou pak sociální pracovnice vhodila do urny.

Sociální pracovnice Simona Ševčíková se obvinění brání. "Samozřejmě každý z těch seniorů, kteří tam přišli, měl jasno, koho budou volit. Dostali dva volební lístky a z kandidátů si vybírali," tvrdí Ševčíková. "Jsou to staří lidé, kterým se to do urny špatně vhazovalo. Samozřejmě jsem jim pomáhala."

Tvrzení komunistů odmítli i dva členové okrskové volební komise, kteří do přišli za voliči s přenosnou volební schránkou. Před soudem vypověděli, že voliči chodili v penzionu do provizorní volební místnosti, kde si mohli vzít dva lístky, poodejít stranou, vložit vybraný lístek do obálky a tu vhodit do urny. Připustili pouze, že v místnosti nebyla plenta.

Soud vyslechl také tři obyvatelky penzionu. Netajily se před soudci svým rozladěním nad průběhem voleb v penzionu. Jedna z nich, téměř osmdesátiletá volička soudu řekla, že si mohla vzít jen jeden lístek. Mohla ho prý sice vložit do obálky, ale už tuto obálku prý nemohla vhodit do urny.

Také její další dvě vrstevnice si stěžovaly na to, že průběh voleb neodpovídal jejich představám: chyběla například plenta, nikdo nechtěl občanský průkaz. Žádná z těchto svědkyň však nepotvrdila tvrzení komunistů, že se jich sociální pracovnice veřejně vyptávala, koho chtějí volit, a podle toho jim vydávala volební lístky.

Vítězem senátních voleb na Ústecku se nakonec stal občanský demokrat Pavel Sušický. Ve druhém kole voleb porazil komunistického kandidáta Jaroslava Doubravu rozdílem více než 2600 hlasů. V penzionu volilo podle zjištění soudu 56 jeho obyvatel.

Nejvyšší správní soud již vyhověl stížnosti neúspěšného kandidáta Antonína Zápotockého (KDU-ČSL), kterému těsně unikl postup do druhého kola voleb v Praze 11. Senátní volby se tam tak budou opakovat. Původní vítěz, starosta Prahy 15 Jan Nádvorník z ODS se obrátí kvůli zrušení výsledků voleb v obvodu na Ústavní soud.

Ivana Solničková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme