Rozhodnutí senátní komise: Poslanecká sněmovna o vráceném zákonu hlasovat musí

Poslanecká sněmovna nepostupovala podle senátní ústavní komise správně, když odložila hlasování o novele zákona o registru smluv, který jí vrátila horní komora. Dolní komora nepostupovala podle ústavního příkazu a striktně ani podle svého jednacího řádu, řekla po úterním jednání komise její předsedkyně Eliška Wagnerová (za Zelené). Senát by měl podle doporučení komise sněmovnu vyzvat, aby schvalovací proceduru dokončila.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátorka Eliška Wagnerová (za Zelené)

Senátorka Eliška Wagnerová (za Zelené) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Komise se vyjadřovala k procesu posuzování předlohy, která by ve sněmovní verzi zavedla zejména plošné výjimky ze zveřejňování smluv v internetovém registru pro některé státní, krajské a obecní společnosti. Senátoři navrhli tyto firmy do zákona vrátit.

Wagnerová poukázala na nález Ústavního soudu, podle kterého sněmovna o zákonu vráceném Senátem hlasovat musí. „Není na její volné úvaze, zda hlasovat bude, nebo nebude," zdůraznila.

Sněmovna odhlasovala úlevy pro státní firmy v registru smluv. Týkají se i Budvaru

Číst článek

Sněmovní jednací řád uvádí, že její předseda předloží zákon vrácený Senátem po deseti dnech od doručení plénu na nejbližší schůzi znovu, aby o něm hlasovalo.

V nynějším případu sněmovna schválila novou novelu zákona o registru smluv, díky níž by některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí dostaly částečnou výjimku ze zveřejňování dohod. Předloha zamířila do Senátu.

Ve skutečnosti jde podle Wagnerové o nepřípustný pozměňovací návrh k senátní verzi původní novely a o obcházení ústavy. Už jen z procesních důvodů, bez ohledu na obsah nové sněmovní předlohy, pro ni hlasovat nebude.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme