Rozhodnutí sněmovny o euthanasii vyvolalo řadu diskusí

Další vlnu diskusí o euthanasii vyvolalo tento týden rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Ta schválila nový trestní zákoník, který už nestaví euthanasii na roveň vraždy. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun uvedl, že smyslem nové normy je odlišit vraždu ze soucitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Podle něho zákon odlišuje trestnost asistované sebevraždy nebo vraždy na vlastní žádost od vraždy jako takové. "Stávající trestní zákon nezná pojem vraždy se souhlasem dané osoby. Posun je v tom, že nová skutková podstata v rámci nového trestního zákona rozlišuje vraždu se souhlasem dané osoby," doplnil mluvčí. Horní hranice trestní sazby v takovém případě je šest let vězení.

Proti této úpravě se ostře postavili poslanci KDU-ČSL. Jejich předseda Miroslav Kalousek upozorňuje, že zákon zavádí možnost beztrestnosti euthanasie, a to znamená téměř legalizaci. Společnost podle něho otevírá Pandořinu skříňku a hraje si s rizikem, jehož konce nemůže dohlédnout.

Odborníci ale novou právní úpravu vítají. Říkají, že se konečně otevřela diskuse o euthanasii u nás. Předsedkyně etické komise České lékařské komory Helena Stehlíková oceňuje, že se tak podařilo odlišit asistovanou smrt od sprosté vraždy, což dosavadní zákoník z roku 1961 nerozlišoval.

Přitom podle ní nehraje roli, zda umírajícímu pomůže k smrti lékař anebo jeho blízký. Vždy to zůstane trestným činem a jako takový bude i posuzován. "Soudci se otvírá větší možnost skutečně soudit a vykonávat svou soudcovskou profesi. Bude strana žalovaná, strana žalující, bude soudce. Nedomnívám se, že ve fungujícím systému soudnictví, fungující demokracii by mohlo dojít ke zneužití. Každý bude mít právo být souzen a posouzen," dodala.

Štěpánka Čechová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme