Slovák sdílel příspěvky radikálních islamistů a v bytě měl chemikálie, u soudu dostal pět let vězení

Slovák Dominik Kobulnický si za propagaci teroristického hnutí odpyká pět let ve vězení. Trest mu v pondělí uložil odvolací pražský vrchní soud, který ho také na deset let vyhostil z Česka. Zrušil ale jeho odsouzení za obecné ohrožení a předal případ báňskému úřadu k posouzení, zda se nedopustil přestupku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovák Dominik Kobulnický si za propagaci teroristického hnutí odpyká pět let ve vězení. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dominik Kobulnický ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Šestadvacetiletý Kobulnický původně čelil obžalobě z přípravy teroristického útoku, v této části ho však soudy osvobodily. Slovák je od konce roku 2017 ve vazbě.

Chtěl být jako džihádisté, píše soud o slovenském mladíkovi. Cestu k ‚dobrému‘ islámu mu neuvěřil

Číst článek

Městský soud v Praze loni v listopadu uložil muži trest ve výši šest a půl roku. Uznal ho vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka – konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. Odvolací senát v pondělí verdikt zmírnil.

„Jsem rád, že se prokázalo, že jsem nepřipravoval teroristický útok,“ uvedl u soudu Kobulnický. Dodal, že si je vědom toho, že mít tolik výbušnin v bytě nebylo úplně správné. „Domníval jsem se ale, že je skladuji správně,“ prohlásil. Uvedl také, že se svojí činností skončil, protože „nestojí za to“. Dříve si prý neuvědomil, jak mohou být jeho příspěvky na sociální síti vnímány.

Státní zástupce navrhoval pro mladého muže devítiletý trest. Podle něj se u soudu prokázalo i to, že Kobulnický připravoval teroristický útok. Svědčily o tom zejména znalecké posudky a odborná stanoviska. Právě ty si ale podle Slovákovy advokátky Lucie Švecové navzájem odporovaly a neshodovaly se se svědeckými výpověďmi. Prvoinstanční soud podle ní tendenčně hodnotil důkazy a uložil jejímu klientovi nepřiměřeně přísný trest. Právnička požadovala pro Kobulnického úplné zproštění obžaloby.

‚Je to velký frajer, kéž by nás bylo víc.‘ Za schvalování útoků na Novém Zélandu dostala žena podmínku

Číst článek

Kobulnický byl zadržen na konci roku 2017. Policie u něj v bytě nalezla chemikálie na výrobu výbušniny a návodná videa. Na facebook umístil symboly takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu, na fotografiích také nosil oblečení džihádistů.

Muž na počátku hlavního líčení vypověděl, že před několika lety plánoval teroristický čin v Prešově. Později ale své radikální názory získané z videí takzvaného Islámského státu přehodnotil, protože se blíže seznámil s islámskou vírou. Chemikálie měl podle své výpovědi doma na výrobu petard.

Podle státního zástupce si však Slovák před svým zadržením v roce 2017 vyhledával návody, jak z chemických látek vyrobit nástražný výbušný sytém. V pražském bytě měl podle něj budíky, které lze použít jako časovače k bombě. Soudy však uvedly, že se Kobulnického obhajobu nepodařilo vyvrátit.

čtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme