Rozhodnuto: 1. září se školy neotevřou

Učitelé budou 1. září stávkovat. Rozhodl o tom na včerejším jednání Českomoravský odborový svaz pracovníků školství. Půjde o jednodenní výstražnou stávku. Odbory přitom zvažovali také podání hromadných výpovědí učitelů. Školy, které se stávky zúčastní, během ní nebudou poskytovat žádnou péči o žáky. Nově se k protestu učitelů chtějí přidat i zaměstnanci katastrálních úřadů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída | Foto: www.sos.iqnet.cz

Odborářům se nelíbí, že mají kvůli vládní reformě veřejných financí dostat nejvýše 20 procent z 13. a 14. platů. Stávkovat chce zatím polovina škol. "Tato stávka bude organizována jako úplné zastavení práce, to znamená, že nelze počítat s žádnou péčí stávkujících zaměstnanců o žáky či provoz školy," oznámil po skončení jednání předseda svazu František Dobšík.

Ministryně školství Petra Buzková říká, že - pokud to půjde - ráda učitelům vyjde vstříc.Podle ní je ale už jen zavedení 16třídního tarifního systému a katalogu prací, podle kterých se zařazuje do jednotlivých tříd, pro pracovníky ve školství výhodné a uznávají to i odboráři.

Těm jde teď i o 13. a 14. platy, které - podle současného rozhodnutí vlády - mají být vyplaceny jen do výše 20 %. Buzková požádala odboráře, aby vyhlášení stávky zvážili a vyčkali zářijového jednání ministrů o této otázce.

"Pakliže by bylo možné najít nějaké další volné finanční zdroje, které by mohly být využity tímto způsobem, já bych to samozřejmě uvítala a podpořila bych to. Ale opravdu to záleží na tom, zda nyní v průběhu reformy veřejných financí bude možné takovéto zdroje dohledat," uvedla Buzková.

Prvního září ale zůstanou v mnoha školách dveře opravdu zavřené. Jak Radiožurnálu řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík, odboráři přitom chtějí dát ještě vládě prostor, aby na svém zářijovém zasedání našla řešení platové otázky ve prospěch učitelů.

První zářijový den září nebudou stávkovat jen učitelé. Práci chtějí zastavit i finanční úředníci, odboráři z České správy sociálního zabezpečení, knihovníci a také zaměstnanci katastrálních úřadů.

Předsedkyně odborů katastrálních úřadů Hana Antropiusová Radiožurnálu potvrdila, že začnou pracovat o hodinu později než obvykle, tedy v 9 hodin. "Účelem stávky není namíchnout lidi, kteří k nám chodí, ale prostě dát najevo, že také patříme ke státním úředníkům a že v případě, že vláda neschválí třinácté a čtrnácté platy, tak že budeme značně na svých ročních příjmech poškozeni," dodala.

I další odboráři trvají na svém, reforma veřejných financí je pro ně nepřijatelná. Centrály proto svolaly na sobotu 13. září do Prahy netradiční demonstraci, takzvaný živý řetěz. Akce by měla mít formu pochodu a oživit by ji měl zvukový doprovod.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme