Rozhodování o koupi bohumínského domu provázely protesty

Bohumínská radnice koupí hotelový dům, který nyní obývají především Romové. Budou se muset do konce června bez náhrady vystěhovat. Po opravě v budově vznikne asi 100 nových malometrážních bytů. Rozhodlo o tom zastupitelstvo. Čelilo při tom ostrým protestům asi dvou desítek nájemníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotelový dům

Hotelový dům | Foto: Bohumín

Renáta Ščuková byla jednou z těch, co přišli na zastupitelstvo vyjádřit svůj nesouhlas. je matkou čtyř dětí - a má strach, že o ně přijde. Zastupitelům do očí vyčetla, že pomoc sociálních pracovnic je špatná. "Řekli mi, že já mám jít s dětmi do azylového domu a manžel na ubytovnu. To nedopustím. Sociální odbor nám nepomáhá, jak by měl. Já si bydlení taky zajišťuji, jenže nemám žádnou šanci," řekla v jednacím sále Ščubová.

Bohumínský starosta Petr Vícha považuje pomoc sociálních pracovnic za dostatečnou. Dočasné rozdělení rodin nevidí jako špatné řešení. "Vždy je lepší mít dočasně nějaké ubytování v ubytovně než skončit na ulici," řekl s tím, že jakmile se budou uvolňovat sociální byty, bude možné situaci rodin řešit. "Ale město nemá v tuto chvíli stovku volných sociálních bytů," dodal starosta.

V objektu nyní žije 283 lidí. Většina z nich pobírá dávky sociální podpory. Mnozí jsou rovněž neplatiči vystěhovaní z městských či družstevních bytů. Navíc zhruba 150 z nich nemá v Bohumíně ani trvalé bydliště. Dalších asi 100 osob (27 rodin) je v evidenci bohumínského sociálního odboru, 14 z těchto rodin patří mezi neplatiče.

Město chce koupit hotelový dům od bohumínské firmy ŽDB za 18,6 milionu korun. Z ubytovny chce vybudovat stovku nových bytů, jejichž přestavba vyjde na dalších 70 milionů až 80 milionů korun. Projektem chce radnice naplnit poptávku po bytech v Bohumíně. Část z nich má sloužit i jako koleje pro studenty ostravských vysokých škol.

František Tichý, Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme