Rozhodování o tabákové reklamě vrátili senátoři poslancům

Zákaz tabákové reklamy senátoři zmírnili a s posunutím jeho platnosti o dva roky vrátili sněmovně. Proti zákazu byla řada liberálních senátorů především z ODS, Unie svobody a ODA. Někteří se domnívali, že boj s kouřením by mohl stát vést tak, že by zakázal nikoli reklamu, ale výrobu tabáku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo Senátu

sídlo Senátu | Foto: Senát ČR | Zdroj: AFP

Byl to jeden z prvních bodů jeho v pátek začínající, květnové schůze. Zákaz reklamy ve sněmovně prosadili lidovci. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl předseda klubu KDU-ČSL Jiří Šenkýř, lidovečtí senátoři ale nemají jednotný názor.

Předseda Šenkýř ovšem k zastáncům předlohy patří, i přesto, že by zákaz reklamy mohl mít za následek nezájem tabákových firem o sponzorství sportovních či kulturních akcí. "Pro mne je prioritní zdraví a finance ohledně zdravotního pojištění, kdy lidé, kteří nekouří přispívají nepřímo kuřákům, jejichž léčení je nákladnější. Nespojuji sponzorování sportu a kultury z tabákových firem tímto způsobem," zdůraznil Šenkýř.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šenkýř: Tabáková reklama

Senát doporučil umožnit v reklamě zobrazování uzavřených krabiček cigaret či tabáku, jejich názvu i loga. I v budoucnu by se podle horní komory mohla tabáková reklama objevovat v novinách a časopisech, které čtou nejméně z 90 procent dospělí. Senátoři také chtějí na rozdíl od poslanců umožnit tabákovým firmám, aby sponzorovaly kulturní, společenské i sportovní akce určené lidem starším 18 let.

Pokud by zákaz tabákové reklamy prošel Senátem museli by například zmizet billboardy na cigarety, a nesměly by se objevovat reklamy na tabákové výrobky v médiích. Pokud by zákon začal platit museli by se také přejmenovat některé motoristické týmy, které působí v České republice. Reklama na tabák by mohla zůstat jen na místech, kde se tyto výrobky prodávají.

Senátoři také odložili rozhodnutí o financování stíhaček Gripen na posledního května. Odůvodnili to tím, že kdyby návrh neprošel, dali tak možnost Poslanecké sněmovně, aby se vyjádřila. Odložen je také návrh na vyznamenání bývalého prezidenta Edvarda Beneše Řádem Bílého lva I. stupně. Návrh má Senát dodat až v červenci, takže senátoři dali přednost čtyřem desítkám zákonů a smluv, které musejí posoudit během nynější schůze.

Už od 1. července se budou muset demontranti na požádání policie nechat identifikovat. Pokud odmítnou odkrýt svou tvář, hrozí jim zadržení a pokuta až 10 tisíc korun. Novela o shromažďování v senátu uspěla i přesto, že řada zákonodárců chtěla zvýšit sankce pro svolavatele shromáždění.

Milan Kopp, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme