Rozhoduje se o novém předsedovi ČSSD

Na velikonočním sjezdu ČSSD začaly projevy kandidátů na předsedu. O křeslo prvního muže sociální demokracie se ucházejí dva adepti: premiér Stanislav Gross a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Na brněnském sjezdu ČSSD začaly projevy kandidátů na předsedu. O nejvyšší stranické křeslo soupeří Stanislav Gross a Zdeněk Škromach. Jako první vystoupil se svým projevem Stanislav Gross. Uvedl, že chce dělat levicovou politiku, která je pro ČSSD charakteristická. Premiér řekl, že mu jeho spolustraníci často podsouvají, že chce stranu táhnout do středu. To on ale podle svých slov nechce, protože by to byla podle něj zrada sociální demokracie a jejích hodnot. "Je podpásové, když mi to někdo podsouvá," řekl Gross. Teď vystupuje Zdeněk Škromach. Delegátům představuje desatero společného vítězství. V něm například navrhuje oddělit od sebe funkce předsedy strany a premiéra. Delegáty vyzývá, aby do čela strany zvolili lidi, jejichž postoj k morálním hodnotám a zákonům v této zemi nelze zpochybnit. Po projevu a diskuzi začne volba. Další kandidáty zatím nikdo nenavrhl. Sociální demokraté zahájí také diskusi o základním stranickém programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross na sjezdu ČSSD

Stanislav Gross na sjezdu ČSSD | Foto: Igor Šefr

Zdeněk Škromach dnes mluvil podruhé. Jediný protikandidát Stanislava Grosse na post předsedy strany dopoledne kritzoval tandem Gross - Sobotka. Podle něj se oba odklánějí od programu strany a jejich akční plán je naprosto prázdný soubor hesel. Gross a Sobotka začínají podle Škromacha lakovat program ČSSD namodro. Úřadující místopředseda strany tvrdí, že v rámci koalice neprosazují priority ČSSD. Není jasný osud majetkových přiznání ani registračních pokladen. Jediná věc, která je prezentována jako úspěch sociálních demokratů, je připravovaná daňová reforma. Jenže tu podle Škromacha nesestavili sociálnědemokratičtí ekonomové, ale sociálové. "Prosadili ji tam jako formu podpory zaměstnávání lidí s nízkými příjmy. A je to správné. A já si vůbec nemyslím, že bychom měli podporovat programy, které na to začínají navazovat. Už se objevilo, že je potřeba snížit daně všem. Je to třeba ubrat tam a onde. Jenže my musíme zajistit také financování našeho sociálního programu." Škromach byl na sjezdu prvním straníkem, který hodnotil konkrétní politiku a kroky strany. Například i Vladimír Laštůvka až do Škromachova vystoupení postrádal reflexi situace, ve které se strana nachází. "Teprve Škromach řekl něco, co se blížilo analýze příčin toho současného stavu."

Kalousek nevylučuje rozpad vládní koalice

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek na dnešním sjezdu ČSSD v Brně prohlásil, že jeho strana má zájem spolupracovat s ČSSD do konce řádného volebního období. Připustil ale, že se to možná nepodaří. Ujistil delegáty sjezdu, že jeho strana je i do budoucna připravena hledat se sociálními demokraty kompromisní řešení, která budou ku prospěchu českých občanů. Kalousek hned ve zjevné narážce na problémy Stanislava Grosse dodal, že na politickou kulturu mají obě strany pohled odlišný. "Nemáme stejný názor na to, co všechno obnáší odpovědnost politika, zejména politika zvoleného do vysoké funkce. Obávám se, že tady se prostor pro kompromis povážlivě zužuje," řekl sociálním demokratům Miroslav Kalousek a dodal, že křesťanští demokraté nejsou nepřáteli sociální demokracie na politické scéně. Lidovecký šéf chce co nejdříve jednat s novým vedením sociálních demokratů. Koaliční partneři by se proto měli sejít už v příštím týdnu. "Ten termín záleží na dohodě tří subjektů. Křesťanští demokraté jsou připraveni jednat už od úterka. Nechci ale dávat žádná termínová ultimáta. Pevně doufám, že se dohodneme na jednání co nejdříve."

Před delegáty vystoupil s prohlášením prezidenta Václava Klause jeho kancléř Jiří Weigl. Prezident věří, že sjezd s vědomím vysoké míry zodpovědnosti udělá kroky, které budou prospěšné pro budoucnost ČR. "Mohu vás ubezpečit, že jsem připraven v návaznosti na výsledky vašeho sjezdu k řešení dnešní nedobré situace v rámci svých ústavních pravomocí v případě potřeby přispět."

Předsedkyně Konfedereace politických vězňů pak sociální demokraty varovala před jakoukoli spoluprací s KSČM. "Nedovolte levicově orientovaným členům vaší strany opakování událostí, které se staly před 57 lety. Ty znamenaly tragédii, která postihla naši vlast."

K delegátům ČSSD v Brně promluvil prostřednictvím videopozdravu i britský premiér Tony Blair. Právě on musel v devadesátých letech svést tvrdý boj o modernizaci labouristické strany proti tradiční levici. Oslovil přímo premiéra Stanislava Grosse. "Stanislave, přeju co nejvíc štěstí, vím, že je často velmi těžké vést stranu. Musíš dělat těžká rozhodnutí. My, co se snažíme o progresivní politiku, stojíme před těžkými úkoly. V prvé řadě musíme naše země připravit na novou ekonomiku. Žijeme v době globalizace. Musíme investovat do vzdělání, musíme především modernizovat náš sociální systém."

Gross čelí kvůli aféře kolem nejasných majetkových poměrů své rodiny tlaku lidovců, kteří požadují jeho rezignaci. Rozhodl se ale přesto bojovat o funkci stranického předsedy a nehodlá se vzdát ani premiérské funkce. Bývalý předseda strany Miloš Zeman, který dosud protěžoval Škromacha, při včerejším vystoupení na sjezdu nedoporučil nikoho s tím, že už se jednou zmýlil, když za svého nástupce před lety doporučil Vladimíra Špidlu.

To, jak dopadne dnešní souboj Gross-Škromach, sledují především politici. Na ekonomiku to ale podle hlavního ekonoma z HVB Bank Pavla Sobíška dopad mít nebude. "Volba předsedy ČSSD není v této fázi důležitým ekonomickým tématem. Co může být z heldiska ekonomiky a finančních trhů důležité, je jak se vyřeší vládní krize. Volba předsedy ČSSD může být katalyzátorem toho řešení, ale není řešením samotným."

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Hana Hikelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme