Rozhořela se předvolební půtka kolem nezávislosti ČNB

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman prohlásil, že nevylučuje, že strany čtyřkoalice „žalovaly“ v Bruselu kvůli novele zákona o České národní bance. Nevylučuje, že s úmyslem ovlivnit předvolební atmosféru. „Je vidět, že panu premiérovi a jeho straně strašlivě teče do bot, jinak by si takové dětinské výmysly nedovolil,“ reagoval předseda Unie svobody Karel Kühnl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé čtyřkoalice jsou přesvědčeni, že těmito výroky premiér pouze zastírá nedostatek argumentů. Čtyřkoalice zmíněný zákon o ČNB kritizuje, protože je podle ní v několika bodech v rozporu s legislativou Evropské unie. „To je na papíře, k tomu to nepotřebujeme ani s nikým konzultovat,“ řekl dnes Kühnl.

Za velice znepokojivou označili ekonomové dnešní reakci premiéra Miloše Zemana na vyjádření viceguvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy k úrokovým sazbám. Zemanův komentář ilustruje, proč je nebezpečné zvyšovat vliv politiků na měnovou politiku, shodli se odborníci. Nezávislost ČNB se podle jejich názoru i mezinárodních institucí, včetně Evropské unie, snaží oslabit novela zákona o ČNB. Ta nyní čeká po prezidentově vetu na opětovné projednání ve sněmovně.

Tůma ve čtvrtek v rozhovoru pro ČTK uvedl, že „jestli ekonomika poroste v rámci očekávání, pak se může ukázat jako evidentní, že současné nastavení úrokových sazeb neodpovídá nynější fázi ekonomického cyklu“. Repo sazba je na úrovni 5,25 procenta už od listopadu loňského roku a byla tak nastavena, aby se ekonomika dostala z recese.

„Tento výrok pana viceguvernéra Tůmy považuji za velice nebezpečný, za velice nekvalifikovaný a dokonce za velice riskantní,“ reagoval dnes Zeman. Doplnil, „že pokud by se pan viceguvernér Tůma stal guvernérem České národní banky, bylo by to neštěstí pro českou ekonomiku“. Tůma je vedle druhého viceguvernéra Oldřicha Dědka jedním z nejžhavějších kandidátů na uvolněné místo guvernéra ČNB po Josefu Tošovském.

„Názorně to ilustruje nebezpečí růstu politických tlaků na rozhodování centrální banky, které s sebou přináší novela zákona o ČNB,“ uvedl například k Zemanově reakci zástupce ČR u Mezinárodního měnového fondu Jiří Jonáš.

Analytici rovněž uvedli, že Tůmovo vyjádření není v žádném rozporu s celkovou politikou centrální banky, jak vyplývá i ze zápisů z bankovní rady. „K podobným závěrům dospěla před 14 dny i mise MMF v Praze,“ dodal Jonáš.

Analytici nepokládají za šťastné ani premiérovo přenesení diskuse o budoucí osobě guvernéra do sdělovacích prostředků, což může mezi investory vyvolat pochybnosti o budoucím fungování spolupráce mezi centrální bankou a vládou. Výsledkem mohou být desítky miliónů korun, o které přijde státní rozpočet kvůli požadavku finančních trhů na vyšší rizikovou prémii při nákupu státních obligací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme