Středula: Vláda by měla rozhodně otevřít diskusi na téma daně. Jejich zvýšení je nevyhnutelné

Umožňuje stav státního rozpočtu zvyšování výplat ve veřejné sféře? Nejsou mzdy státních zaměstnanců obecně oproti platům v soukromé sféře příliš vysoké? A měli by mít státní úředníci zmrazené platy stejně jako ústavní činitelé? Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu odpovídal předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak neprohlubovat dluh a zároveň přidávat na platech? Máte na to recept?
Myslím si, že v prvé řadě se musíme podívat na situaci v daních. Vláda by si měla rozhodně do programového prohlášení dát za cíl otevřít diskusi na téma daně v České republice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou

Ono asi nebude stačit otevírat diskusi, protože podle expertů je zvýšení daní nevyhnutelné.
Myslím si to také. Otázka ale zní, kde a u koho zvyšovat, protože nejdříve, než taková diskuse začne, se musíme podívat na daňovou statistiku. To znamená, kdo platí, kolik platí, jaký je to podíl ve vztahu k jeho příjmům, zda se někdo daňové povinnosti nevyhýbá.

Pojďme být konkrétní. Jaká je představa odborů?
Daňová zátěž práce je enormní. Naši experti dokonce spočítali, že na příjmech státního rozpočtu se z více než 70 procent podílí dvě skupiny obyvatel – zaměstnanci a důchodci.

Můžete se určitě ptát, čím to je? Je to tím, že platí daň z příjmu, odvody na zdravotní a sociální pojištění, spotřební daň a tak dále. To sice nemáte u důchodců, ale máte tam spotřební daň prostřednictvím spotřeby.

Tyto dvě skupiny tvoří přes 70 procent všech příjmů státu. O těchto skupinách hovoříme jako o daňových soumarech. Na ně se všechny ty daně kupí a jestliže s tím chceme něco skutečně a fakticky udělat, tak musíme otevřít diskusi nejen o zaměstnancích, ale taktéž o dalších skupinách.

Premiér Petr Fiala z ODS vysvětluje, že zvyšování platů zohledňuje stav rozpočtu. Neměli bychom to ocenit jako odpovědný přístup?
Zatím mi u toho odpovědného přístupu chybí přiznání, že se na tom podíleli. Musíme vzít v úvahu, že půlka loňského roku byla zatížena covidovou situací, platily se různé náhrady na záchranu ekonomiky, pracovních míst naprosto v souladu, bez problémů.

V rozpočtu letošního roku ale není žádné covidové opatření, protože se nepředpokládalo, že s tím budeme pracovat. Tento rozpočet má systémový deficit, který je způsoben zásahy do daní.  

Vladimír Kroc, vla, eha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme