Hlavní hygienička: Zkontrolujeme desetinu lidí, kteří se vrátí z dovolené. O pokutách se rozhodne do října

Epidemie koronaviru dále komplikuje cestování. Každý, kdo přijíždí z ciziny musí vyplnit příjezdový formulář. Krajské hygienické stanice jich evidují zhruba 30 tisíc denně. Hygienici zároveň namátkově kontrolují, jak lidé dodržují podmínky příjezdu z vysoce až extrémně rizikových zemí. „Jsme schopni ‚navolat‘ každý den kolem čtyř až pěti tisíc lidí,“ popsala pro Radiožurnál hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 9:03 18. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hygienici kontrolují dodržování podmínek pro návrat ze zahraničí namátkově a ručně. Neexistuje jednodušší způsob?
Nevím, jak to kolegové kontrolují ručně, ale nám Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) připravil nástroj, díky kterému si kolegové mohou jednoduše ve velkých souborech vyfiltrovat osoby, které se vrací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý rozhovor s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou

A používají ho nejen hygienici, ale protože případů v poslední době není tolik a systém je robustní, tak také kolegové z externích call center, kteří navolávají osoby vracející ze zahraničí. Kontrola a poučení osob je tedy z více stran, nejen z hygienických stanic, ale i z externích call center.

Kolik kontrol už hygienici od začátku prázdnin udělali a jak často zjišťují, že lidé podmínky pro příjezd ze zahraničí porušují?
Říct přesné číslo je velmi těžké, ale kontrolují se všichni navrátilci ze zemí s extrémně vysokým rizikem a s vysokým rizikem. Mají na to různé systémy - někde to dělají epidemiologové, někde kolegové z jiných úseků. Jak říkám: nově se k tomu přidali kolegové z externích call center, kteří zhruba 14 dní navolávají osoby vracející se ze zahraničí.

V červenci bylo za jediný den odevzdaných formulářů 60 000 a teď kolem 30 000 denně. Jaké množství z celkového objemu je zkontrolováno?
To vám opravdu těžko řeknu...

Deset procent?
Zhruba, ale řekla bych i více, protože většina lidí se vrací ze zemí s nízkým rizikem a těm určitě nevoláme. Voláme zejména těm, kteří se vrací ze zemí s vysokým rizikem.

Když si vezmete, tak denně sedí na té call lince 250 až 300 osob, kteří jsou tam jedenáct hodin denně. Hovor trvá v průměru tři až čtyři minuty, takže za hodinu zavolá deseti osobám. Když to vynásobíme deseti hodinami, tak má stovku každý z nich. Je jich 250, tak 2500 až 3000 „navolají“ jenom externí call centra plus něco „navolají“ kolegové z krajských hygien. Kolem čtyř až pěti tisíc lidí jsme schopni „navolat“ každý den.

(Ministerstvo zdravotnictví ve středu, den po rozhovoru, na žádost redakce opravilo nepřesnost ve výše uvedeném příkladu. Call centra by podle mluvčího Daniela Köppla potenciálně zvládla denně zavolat 25 000 až 30 000 lidí, kteří odevzdají příjezdový formulář. Věnují se ale i jiné agendě související s koronavirem, a proto jich stihnou obvolat pouze desetinu, jak hlavní hygienička uváděla. - pozn. red.)

Výsledek řízení v říjnu

Padly už za porušování těch pravidel při návratu nějaké pokuty? V jaké výši případně jsou?
Záleží na tom, jaké to porušení je. Pro porušení mimořádného opatření to může být až do výše tří milionů korun. Ale protože jde o pokuty ve správním řízení, které má svoje pravidla, má třeba stanoveno, do kdy můžete podat odvolání, kdy zahájit řízení a podobně, tak výsledky budou až zhruba v září a říjnu.

Hygieny nestíhají kontrolovat návraty z dovolených. Koronavirus si z ciziny přiveze až 150 Čechů týdně

Číst článek

Do konce srpna má být podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jasno v tom, jestli bude Česko uznávat hladinu protilátek po prodělaném covidu. Chystá se taková změna? A pokud ano, od kdy by mohla platit?
Protilátky jsou velice diskutovanou záležitostí. Ve čtvrtek k tomu máme kulatý stůl odborníků. Musím říci, že zatím jediná země, která uznává protilátky, je Rakousko. A zatím nám není jasné, na základě čeho takto rozhodli, protože jsou opravdu jediní.

Bohužel protilátky by občanům nepomohly při cestování, protože evropská nařízení, kterým se řeší covid pasy nebo green pasy - ať je nazýváme, jak chceme - tak uznávají pouze prodělání onemocnění, očkování, PCR nebo rychlý antigenní test určitého druhu, který je přesně specifikován Evropským společenstvím. S protilátkami se pro vydání covid pasu nepočítá ani na úrovni evropského společenství.

Jiří Chum, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme