Václav Klaus je nejvýznamnější osobností polistopadového období, říká ředitel jeho institutu Weigl

Ekonom Jiří Weigl spolupracuje s bývalým prezidentem Václavem Klausem více než 30 let. Nyní je výkonným ředitelem jeho institutu. „Jsem přesvědčený, že Václav Klaus je nejvýznamnější osobností polistopadového období,“ řekl v pořadu Osobnost Plus.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Weigl, bývalý kancléř exprezidenta Václava Klause | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

„Jeho rukopis je na všech zásadních rozhodnutích, která tu byla činěna, ať už to byla ekonomická transformace, nový politický systém nebo rozdělení státu. Všechny klíčové věci prosadil a uskutečnily se pod jeho vedením,“ uvádí ekonom svůj názor na Václava Klause, který mimo jiné stál také za hromadnou amnestií v roce 2013.

„Síla jeho osobnosti a autorita přesahovala jeho funkční pozice.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Jiří Weigl

Pocit naděje

Podle bývalého kancléře prezidenta České republiky bylo nejpříjemnější etapou profesní dráhy a vzájemné spolupráce s Klausem jeho působení na Ministerstvu financí Československa mezi roky 1990 a 1992.

„Byla to úžasná doba začátku a optimismu, který jsme v mé generaci skoro všichni cítili. Byl jsem také mladý a měl jsem pocit, že se podílím na něčem velkém a významném. A to, na čem pracujete, že se v praxi velmi rychle ukazuje jako správné. Navíc jsem se pohyboval ve velmi příjemném kolektivu,“ vzpomíná Weigl.

„Od té doby uplynulo téměř třicet let, člověk, potažmo celá společnost, se posunul a vyvinul,“ vysvětluje.

V Institutu Václava Klause cítím nyní návrat k akademičtější činnosti a možnosti více psát, přemýšlet a hovořit. To mě naplňuje,“ dodává.

Jsem konzervativní člověk

Vlastní politickou kariéru Jiří Weigl neplánuje a nabídku vstoupit na politickou scénu odmítl.

„Situace byla velmi rozháraná a dramatická a věděl jsem, že tehdejší uspořádání nevydrží. A protože jsem měl možnost politiku sledovat dlouhé roky z největší blízkosti, nikdy jsem ambici být na přední scéně neměl. Jsem konzervativní člověk a příležitost žít občanský život je pro mě velmi důležitá,“ uzavírá.

Jiří Weigl

Ekonom Jiří Weigl vystudoval ekonomiku zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Praze a arabistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 1990 až 1998 působil jako poradce na ministerstvu financí a šéf poradců na Úřadu vlády České republiky. V období let 2000 až 2003 pracoval jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku a v roce 2003 byl jmenován vedoucím Kanceláře prezidenta republiky. Tuto funkci opustil v roce 2013, kdy se stal výkonným ředitelem Institutu Václava Klause. Je ženatý a má tři děti. Hovoří anglicky, arabsky, rusky a německy.

Barbora Tachecí, kte Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme