Rozhovor se saským ministrem vnitra o vstupu Česka do Schengenu

Prvního ledna 2008 dostane členství České republiky v Evropské unii nový kvalitativní rozměr. Kontroly osob a vozidel na hraničních přechodech s Německem a Rakouskem, ale i se Slovenskem a Polskem totiž skončí, protože se naše země stane součástí tzv. schengenského prostoru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

státní hranice a přechod

státní hranice a přechod | Foto: Jan Rosenauer

Zatímco pro nás je to bezesporu důvod k radosti, v německých spolkových zemích sousedících s Českem je nadšení o poznání menší. V Sasku a Bavorsku převládá v některých kruzích názor, že by v pohraničí mohlo dojít k nárůstu kriminality a že "nová" východní hranice Schengenu nebude zdaleka tak neprodyšná, jako ta stávající. I o tom si náš berlínský zpravodaj Jiří Hošek povídal se saským ministrem vnitra Albrechtem Buttolem.

Křesťansko-demokratický politik považoval dlouhou dobu vstup východoevropských zemí do Schengenu za uspěchaný a obával se vzniku bezpečnostního vakua v pohraničí. Postupem času ale jeho odpor slábnul a v posledních týdnech už rozšíření schengenského prostoru v podstatě podporuje. Jak hodnotí aktuální připravenost České republiky?

"Jsem velice rád, že se Česko a Polsko teď na počátku září připojily k informačnímu systému SIS I "For All". Vaše země tak překonala poslední velkou překážku. Jinak už totiž Česko přesvědčilo hodnotící komise, že přijalo všechna potřebná opatření. V posledních měsících se toho hodně stihlo jak po technické stránce, tak v právní oblasti. S napětím jsme sledovali, jak Vycházím z toho, že ani závěrečné přípravy žádné překvapení nepřinesou," domnívá se ministr.

Dokážete si představit, že by se termín rozšíření schengenské zóny stanovený na přelom roku, nakonec ještě změnil?

"Vycházím z toho, že se tento proces už nezastaví. Termín 1.ledna má politickou podporu nejen nových členských zemí, ale taky stávajících členských států. Vždyť odstraněním kontrol dáváte občanům velký kus osobní svobody a je velmi důležité, že noví členové získají tuto svobodu co možná nejdříve," říká Buttolo.

Nedávno se objevila statistika, podle níž bylo na dosavadní schengenské hranici podél Německa, Rakouska a Itálie v posledních měsících zadrženo 23.000 ilegálních běženců, zatímco na "nové" východní hranici to bylo ve stejném období jen 8500. Není to doklad toho, že se požadovaného stupně bezpečnosti ještě nepodařilo dosáhnout?

"Nemůžeme přesně lokalizovat, kde leží tato propustná místa na vnější hranici. Co z této statistiky musíme odvodit je, že policejní přítomnost v hraničních oblastech musí zůstat zachována v současných početních stavech tak, jak se k tomu Česko i Německo zavázaly. I v budoucnu totiž musíme být schopní, například prostřednictvím mobilních pátracích skupin, přinejmenším bránit tzv. ilegálům v pobytu na našem území."

Poslanec Evropského parlamentu za bavorskou CSU a bezpečnostní expert Evropské lidové strany Manfred Weber se ve Střední Evropě obává podobné vlny běženců, jaké jsme svědky ve Středomoří. Sdílíte tento názor?

"Nedokážu si představit, že bychom tady takovouto migrační vlnu měli. Počkal bych, jak se situace ve skutečnosti vyvine. Rád bych připomněl, že před rozšířením Evropské unie v roce 2004 se taky vedly diskuse o tom, jaká negativa to přinese a tyto obavy se absolutně nepotvrdily. Počkejme na to, co odstranění kontrol na hranicích přinese. Ať by nastalo cokoli, česká i saská strana má připravená účinná protiopatření a strategii, jak společnými silami případným hrozbám čelit," pochvaluje si Buttolo.

Sasko i Bavorsko už oznámily, že hodlají v příhraničí provádět mobilní namátkové kontroly; jak to bude vypadat v praxi?

"Máme už s tímto druhem kontrol jisté zkušenosti z dálnic v okolí Budyšína. Nejde o pevná kontrolní stanoviště, ale o mobilní hlídky, které zastaví vozidlo jevící se podle určitých kritérií jako podezřelé." Prověřuje se náklad, doklady i osoby, které ve voze sedí. Jde o společné akce celníků, spolkové a zemské policie i zaměstnanců Spolkového úřadu pro nákladní dopravu. Tyto kontroly chci rozšířit na všechny oblasti, kde dochází k překračování hranic. Zkušenosti z Budyšína nás opravňují k optimismu," uzavírá rozhovor pro Český rozhlas saský ministr vnitra Albrecht Buttolo.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme