Rozhovor se starostou Bagdádu o situaci v jeho městě

Při útocích ozbrojenců v Iráku dnes zahynulo nejméně dvanáct lidí. V Bagdádu sebevražedný útočník s automobilem naloženým výbušninami zabil čtyři příslušníky irácké Národní gardy a zranil na čtyři desítky lidí. V městě Chaldíja západně od irácké metropole zahájili ozbrojenci střelbu na příslušníky vládních jednotek a pět jich zabili. K útokům došlo i na jiných místech Iráku. Jak ale dnes řekl při návštěvě Prahy primátor Bagdádu Ala Tamímí, celkově se bezpečnostní situace oproti loňskému roku zlepšuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdád

Bagdád | Foto: turing.wins.uva.nl

Zprávy médií o prakticky každodenních krvavých útocích v Iráku mohou dávat zkreslený obrázek - vyplývá to alespoň ze slov primátora Bagdádu Ala Tamímího:

"Počet teroristických útoků poklesl asi o 70 procent. Nyní dochází jen k třetině akcí ozbrojenců, když to srovnáte se situací, kterou jsme měli lednovými volbami. Tak to prostě vždycky je. Média se soustřeďují na špatné věci a pomíjejí, že se toho děje hodně dobrého."

Primátor Tamímí přijel do Prahy na několikadenní návštěvu s malou delegací na pozvání svého pražského kolegy Pavla Béma. Jedním z hlavních bodů jeho cesty má být projednání nabídky pomoci České republiky při realizaci nového územního plánu pro město Bagdád. V současné době nemá téměř sedmimilionová metropole žádný použitelný plánovací nástroj, který by definoval její další rozvoj. Zatím se řídí podle zastaralého územního plánu z roku 1967. V tomto ohledu je Bagdád v podobné situaci jako Praha v roce 1989.

Jak ale říká primátor Tamímí, město musí řešit okamžitě i jiné naléhavé problémy:

"Trpíme především dvěma hlavními problémy. Týkají se vodovodu a kanalizace. Abychom pokryli spotřebu, potřebovali bychom každý den o milion krychlových metrů vody, než v současnosti. Naléhavě také potřebujeme novou kanalizační síť. To představuje položit asi 1000 kilometrů kanalizačních trubek. A ta síť, která existuje, je ve špatném stavu a potřebuje opravit. Takže je toho hodně, s čím by nám Česká republika a české podniky mohly pomoci."

Velmi názorně pak ukazuje na rozsah problémů Bagdádu s odpadem a hygienou situace okolo čističek vody:

"Máme dvě velké čističky. Když ale koaliční jednotky vstoupily do Bagdádu docházelo k rozsáhlému rabování a obě byly poškozeny. Město produkuje každý den zhruba milion krychlových metrů odpadních vod. Z toho dnes dokážeme vyčistit jen desetinu. Asi 900 tisíc kubíků odpadu odtéká každý den přímo do řeky Tigris. Trpí tím pochopitelně hlavně obyvatelé po proudu jižně od Bagdádu. Slovy se to nedá popsat."

Za zmínku asi stojí, že podobnou cestu jako Ala Tamímí nyní podnikl v listopadu loňského roku guvernér bagdádské provincie pan Ali Hajdárí. V lednu byl v Bagdádu zavražděn při výkonu své funkce neznámými ozbrojenci.

Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme