Jak zmírnit obavy z vakcinace? ‚Osvěta a kampaň. Očkování má obrovský význam,‘ myslí si lékař

Čtvrteční téma Českého rozhlasu Plus bylo Den s rokem 2020. V tomto duchu se neslo i bilančních Dvacet minut Radiožurnálu s Vladimírem Krocem. Kam jsme se posunuli v tom, co o koronaviru víme? Je česká lékařská péče stále jedou z nejlepších na světě? A jak nám může být v nouzovém stavu prospěšná telemedicína? Na to odpovídal lékař Tomáš Šebek.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař Tomáš Šebek

Lékař Tomáš Šebek | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Ve středu se mělo rozjet celoplošné testování antigenními testy. Vidíte to jako účinné opatření?
Stoprocentně má testování smysl tam, kde bylo zahájené, což jsou domovy důchodců a ústavy sociální péče. Smysl má i celoplošné testování. Moc rád bych tam viděl znovuzapojení technologií – plně funkční chytrou karanténu, eRoušku, trasování a spoustu dalších vymožeností, které bychom jako lidé v 21. století mohli mít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s lékařem Tomášem Šebkem

Možná je nemáme, protože jsme se z té první vlny nepoučili a nevyužili jsme ten potenciál lidí, kteří s technologiemi pracují.

V Rusku a ve Spojených státech už začali s vakcinací. Jak sledujete přípravy u nás?
V tenhle moment nemáme českou populaci vůbec připravenou na vakcinaci a tím od ní nechci nikoho odradit. Očkování má obrovský význam.

Chybí u nás osvěta?
Chybí u nás osvěta i celá kampaň. Pokud někde byla zahájena, tak jsem si toho nestačil všimnout.

Chápete obavy z vakcinace, které má část naší populace?
Měli bychom vysvětlovat, jakým způsobem vývoj vakcíny probíhal, aby veřejnost uklidnilo, že to není takzvaně rychlokvaška. Teď to říkám možná hypoteticky, protože já osobně o tom potřebuji taky přesvědčit a to jsem zdravotník.

Proč bychom se měli nechat preventivně očkovat?
Protože bez očkování tu pandemie nezvládneme. V Německu ještě v době, kdy neměli vakcínu, měli připravená očkovací centra a my o tom vedeme diskuse a publikujeme nějaký inzerát, který nestojí za nic. Když svět kolem nás bude proočkovaný a my ne, budeme se od něj vzdalovat.

Vladimír Kroc, vla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme