Současná opatření mají smysl. Výjimku chceme třeba pro využití rekreačních objektů, říká Rakušan

Která protiepidemická opatření by vláda měla zrušit či upravit, protože nemají smysl? Funguje výměna informací a dat o šíření koronaviru mezi vládou a opozicí? Jakou předvolební kampaň chystá favorizovaný opoziční blok STAN s Pirátskou stranou? Tomáš Pancíř se ptal předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podporuje hnutí STAN prodloužení stávajících opatření?
Dnes (ve středu – pozn. red.) o tom budeme mluvit s panem ministrem Blatným, děkujeme mu za to, že onu schůzku nabídl, je to posun v komunikaci. Budeme po něm chtít vyhodnocení platných opatření, budeme se ptát i na některá, o nichž nejsme přesvědčeni, že mají smysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Vítem Rakušanem (STAN)

Která to jsou?
Například zákaz pohybu v rámci okresu za rekreační činností. To je něco, co je trochu zbytečné.

Chcete jednat o omezení na úrovni obce. Pokud jde o omezení na úrovni okresu, s tím nemáte problém?
Je to určitě něco, co není příjemné. Chtěli bychom například výjimku pro využití rekreačních objektů. Ve spojení s kontrolami na hranicích okresů nám přijde, že zakazovat lidem odjet na tři týdny na chalupu je trochu zbytečné.

Vaši kolegové z koalice SPOLU minulý týden zveřejnili tabulku se třemi scénáři dalšího rozvolňování. Vy jako STAN a Pirátská strana chystáte podobnou tabulku?
Nechystáme tabulku. Měli jsme tu tabulku, která se jmenovala PES, a okřídlená věta říká, že PES je mrtev a už se nevzpamatuje.

Chceme zavést takzvaný princip vlnového rozvolňování. Ten používají některé státy, které byly ve zvládání pandemie velmi úspěšné, například Řecko. Vlny jasně definují, při jakých číslech dochází k uvolňování některých provozů, škol a podobně a při jakých číslech se, nedejbože, bude zase zavírat. Chceme, aby v první vlně – a diskutujeme o tom s odborníky – byly školy a maloobchod.

Vlnové rozvolňování má výhodu, že je velmi přehledné. Nejde o tabulku plnou statistických dat, dá se velmi dobře znázornit, dá se dobře vysvětlit lidem a dá se dobře komunikovat. Právě to je něco, co vláda dosud neuměla. Pokud tento princip vytvoříme, poskytneme ho jako volné know-how. Bude-li vláda ochotna ho přijmout, budeme jedině rádi.

Šéf Pirátů Bartoš: Být solidární a zodpovědný, když země půjde do sociální krize, není levicové

Číst článek

Kdy to budete mít hotové?
Doufáme, že do měsíce až tří týdnů – tak abychom byli schopni postihnout jarní období případného rozvolňování.

Jinými slovy nepočítáte s tím, že by byla do tří týdnů až do měsíce namístě debata o otevírání škol…
Doufáme, že na konci období, o kterém mluvím, už by bylo možné pomalu vracet děti do škol. K tomu se vyjadřujeme v našem programu Za pět minut dvanáct a o tom také chceme mluvit s ministrem Blatným.

Jak Vít Rakušan hodnotí českou očkovací strategii? A jaká bude strategie hnutí STAN a Pirátské strany do letošních voleb? Poslechněte si celý rozhovor.

Tomáš Pancíř, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme