Rozjíždí se jednání o nové vládě

Premiér Vladimír Špidla podal demisi a prezident Václav Klaus ji přijal. Hlava státu poté pověřila odstupující vládu, aby do jmenování nových ministrů dočasně vedla stát dál. Teď by se postupně schází s úřadujícím šéfem ČSSD Stanislavem Grossem, předsedou ODS Mirkem Topolánkem a šéfem lidovců Miroslavem Kalouskem. Unionisty ani komunisty prezident k jednání o vládě nepozval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špidla podal demisi | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Vladimír Špidla dnes podal demisi do rukou prezidenta Václava Klause, který ji přijal. Prezident zároveň pověřil Vladimíra Špidlu a všechny dosavadní ministry výkonem funkce do doby, než bude ustavena nová vláda. "Použiji-li terminologii z firem a podniků, tak s jistou nadsázkou by se dalo říct, že bych si velmi přál, aby se tato dočasná vláda soustředila na věci provozní, nikoli investiční."

Vladimír Špidla zhodnotil vcelku kladně působení své vlády a prozradil, jaký byl jeho nejtěžší okamžik. "Lidsky nejtěžší pro mne bylo období povodní, protože to byla některá rozhodnutí, která byla osudová, a jsem rád, že s odstupem těch dvou let je vidět, že nám nikdy neselhal úsudek."

Vladimír Špidla a Václav Klaus | Foto: Stanislav Zbyněk

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross byl prvním politikem, který dnes sdělil prezidentovi Václavu Klausovi svou představu nové vlády. Po jednání prohlásil, že chce sestavit takovou vládu, která by dokončila celé volební období a která by se při hlasování o důvěře neopírala o hlasy KSČM. "Je zapotřebí se také podívat na to, že jedna věc je hlasování o důvěře vládě, a druhá věc je běžná politická praxe, kde si myslím, že bude zapotřebí, ať už bude jakékoli řešení, tak bude nutné dát opozici větší možnost aby se mohla podílet se na spravování této země, protože i pozice nese odpovědnost za vývoj ve státě."

Zatím není jasné, jestli už dnes padne jméno toho, kdo novou vládu sestaví. Předseda poslanců ČSSD Petr Ibl zatím nechce vývoj politické situace předjímat. "Je to hodně předčasné, pouze dohoda je v tom, že se v současném vládním uskupení bude hledat řešení."

Podle politologa Ladislava Cabady prezidenta Klause ve výběru nového premiéra ústava nijak neomezuje. "Ústava nic takového neříká, to znamená, že prezident má libovůli v tom, aby pověřil nebo dokonce jmenoval osobu, o které si myslí, že je schopna sestavit vládní tým, který dostane důvěru."

Nejčastěji se v souvislosti se sestavením nové vlády mluví o Stanislavu Grossovi. Ten se ale úvahám o složení budoucího kabinetu vyhýbá. Podle něj by nová vláda měla mít silnější mandát než ta Špidlova. "Pokud budu pověřen jednáním, tak samozřejmě bych se snažil, aby ta vláda měla v poslanecké sněmovně silnější pozici, ale uvidíme, jak co půjde."

Podle předsedy Topolánkových poslanců Vlastimila Tlustého bude ODS trvat na předčasných volbách. V úvahu připadají podle šéfa strany Mirka Topolánka tři termíny. "To je konec letošního roku, případně spojení s krajskými volbami, začátek příštího roku. Nejzazší termín je červen 2005."

K jednáním o nové vládě prezident Václav Klaus nepozval koaliční Unii svobody, a na Hrad nepojede ani zástupce opozičních komunistů. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček si myslí, že tím hlava státu dělá chybu. "Pan prezident proklamoval, že je nadstranický prezident a že bude jednat napříč politickým spektrem a já si myslí, že má ještě dost prostoru, aby to naplnil."

Markéta Kaclová, Pavla Dluhoschová, Viktorie Hošková, Vlasta Valentová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme