Blízcí se přišli naposledy rozloučit s Petrem Uhlem. Mezi hosty byli bývalí členové disentu

Rodina, přátelé, spolupracovníci a desítky dalších hostů se v pátek odpoledne přišli do strašnického krematoria v Praze rozloučit s novinářem, bývalým disidentem a politickým vězněm Petrem Uhlem, který se celý život angažoval při ochraně lidských práv. Zemřel 1. prosince, bylo mu 80 let. Poslední rozloučení se koná symbolicky na Den lidských práv a podle Uhlovy rodiny má být oslavou naplněného života statečného člověka.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obřadu se zúčastní vedle rodiny jeho dávní známí z disentu i kolegové z let pozdějších.

Dorazila například Uhlova dlouholetá přítelkyně, bývalá disidentka Dana Němcová, ombudsman Stanislav Křeček, smuteční věnec zaslal prezident Miloš Zeman, ministerstvo kultury, francouzské či slovenské velvyslanectví, polský Senát a další instituce z Česka i zahraničí.

Dnes je den lidských práv a pohřeb má Petr Uhl. Hrdina, bojovník za svobodu (nikoliv proti komunismu), celoživotní hledač spravedlnosti. Čest jeho památce. Tady je vzpomínka Petra Pitharta.

novinky.cz/kultura/salon/…

10:32 – 10. 12. 2021

7 77

V úvodu mohli smuteční hosté zhlédnout na projekční ploše uvnitř obřadní síně i před krematoriem fotografie z Uhlova soukromí i veřejného života. Na Uhla v úvodu zavzpomínal evangelický kněz a chartista Tomáš Bísek, kterého s Uhlem a jeho rodinou pojilo dlouholeté přátelství.

Uhl společně se svou ženou, pozdější ombudsmankou Annou Šabatovou, patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu. Stál u zrodu Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Kvůli svému přesvědčení strávil za normalizace devět let ve vězení.

Zpráva o Šmídově smrti

Naposledy byl uvězněn ještě 19. listopadu 1989 kvůli rozšíření zprávy o údajné smrti studenta Martina Šmída na demonstraci na Národní třídě. Jeho stíhání bylo zastaveno o týden později, když už komunistický režim nedokázal čelit dění ve společnosti.

Zemřel politik, novinář a disident Petr Uhl. Bylo mu 80 let

Číst článek

Po listopadové revoluci se zapojil do práce v Občanském fóru, za které byl v roce 1990 zvolen poslancem Federálního shromáždění. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář, řadu let působil jako komentátor deníku Právo.

V 90. letech byl členem Občanského hnutí, mezi roky 2002 a 2007 působil ve Straně zelených. Za sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana se stal vládním zmocněncem pro lidská práva.

Uhl se nikdy netajil svými levicovými postoji a zastával názory, které nebyly vždy populární. Jeho přátelé z dob disentu, kolegové, novináři, diplomaté i politici na něj vzpomínají jako na statečného a zásadového člověka, který své názory prosazoval bez ohledu na vládnoucí režim, následky a většinové mínění.

Uměl ale podle nich respektovat lidi s odlišnými postoji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme