Rozmnožovali tiskoviny nebo se podíleli na šíření vysílání. Stát ocení další bojovníky proti komunismu

Etická komise ocení dalších jedenáct účastníků třetího odboje. Z toho čtyři in memoriam. Slavnostní předávání pamětních dekretů a odznaků pro bojovníky a odpůrce komunismu bude ve Strakově akademii. Ocenění, mezi kterými je třeba Ludmila Hermanová za ukrytí agenta americké zpravodajské služby, dostanou pamětní listiny a odznaky od předsedy etické komise.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Stropnický

Martin Stropnický | Foto: Filip Jandourek

„Ocenění je pro mě doklad, že jsem splnil svou občanskou povinnost,“ řekl Radiožurnálu bývalý vrchní rabín Karol Sidon, který ocenění převzal na začátku září. Za totality se třeba podílel na činnosti Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Etická komise ocení za účast ve třetím odboji a odpor proti komunismu dalších 11 lidí. Z toho čtyři in memoriam. Slavnostní předávání dekretů bude ve Strakově akademii. Ocenění dostanou pamětní listiny a odznaky od předsedy etické komise Jiřího Kauckého.

„Za všechny bych ráda jmenovala pana Milana Procházku oceněného za aktivní působení v protikomunistické skupině bývalých Junáků,“ říká Olga Jeřábková z kabinetu ministra pro lidská práva.

Nešlo o politiku, ale o přátelství. Lidé si důvěřovali, říká Karol Sidon o třetím odboji

Číst článek

Ocenění dál převezme třeba Ludmila Hermanová za ukrytí agenta americké zpravodajské služby. Takto vzpomínala na osud své rodiny v projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. „V roce 1958 jsme celá rodina i příbuzní měli soud, který probíhal tři dny. Třetí den byl vynesen rozsudek. Rodiče, bratr a já jsme měli celkový trest 30 let, když to sečteme. Za 14 dní po odsouzení byly eskorty do pracovních táborů.“

In memoriam bude oceněn Jan Přikryl za pomoc při vyhledávání bunkrů pro lidi žijící v ilegalitě po únoru 1948 a za působení v organizaci Světlana, což byla ilegální partyzánská skupina nesouhlasící s bolševizací a se stalinizací republiky a požadující vlastní demokratickou cestu k socialismu.

Dalším oceněným bude Ivan Pokorný za šíření informací ze stanice Hlas Ameriky

„Když Ministerstvo obrany zaeviduje žádost od uchazeče, obrátí se na instituce, národní archiv nebo další archivy a na základě shromážděných dokumentů tuto žádost vyhodnocuje. Zdali odpovídá zákonu 262 o účastnících protikomunistického odboje. V některých žádostech ministerstvo přistupuje dokonce k výslechu svědkům,“ popsal Pavel Kugler z ministerstva obrany, jaký je proces oceňování.

Ministerstvo obrany dosud vyřídilo více než 90 procent žádostí o osvědčení účastníka třetího odboje. Získalo jej téměř 1400 lidí. Bylo vyplaceno skoro 80 milionů korun přímým účastníkům a 6 a půl milionu korun pozůstalým.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme