V Rožnově se zřítila dřevěná hala sochařského Ledového království. Výstava pokračuje pod širým nebem

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila speciální dřevěná hala, ve které se od poloviny prosince odehrává mezinárodní sochařské sympozium Ledové království. Stalo se to v sobotu chvíli po otevření, nikdo z návštěvníků nebyl zraněn, škody půjdou do statisíců korun. Podle pořadatele akce Miroslava Hrabala výstava pokračuje pod širým nebem. Zřejmě však bude kratší, než pořadatelé plánovali, izolovaná hala totiž ledové sochy chránila před výkyvy počasí.

Rožnov pod Radhoštěm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochař v Rožnově na ilustračním snímku z roku 2015

Sochař v Rožnově na ilustračním snímku z roku 2015 | Foto: Roman Verner

Podle televize Prima na halu zřejmě spadla velká větev, která nevydržela nápor sněhu. Hala se zřítila krátce po otevření, pracovníci stačili návštěvníky včas zastavit. „Stalo se to v sobotu v 10.15. Hledali jsme příčinu a ze záběrů na kameře i podle lidí z okolí je nejpravděpodobnější příčina, že spadla větev s velkým kusem sněhu, narazila na nosník a rozsekala ho. Pak už to jelo jako řetězová reakce. Šlo o dřevěnou konstrukci, měla odolat 50 centimetrů sněhu,“ řekl pořadatel akce Miroslav Hrabal.

Škodu na hale odhadli pořadatelé na 200 000 korun, ztráty budou i na technice a také na tom, že sezona zřejmě skončí dříve. Původně měla být výstava otevřena do 24. února. Hala byla totiž kompletně zaizolovaná, k dispozici měli organizátoři také chladící agregáty.

OBRAZEM: Sochaři v Rožnově tvoří díla z ledu, počasí jim nepřeje

Číst článek

„Podařilo se nám to již zprovoznit, zbořenou halu jsme rozebrali. Výstava nyní probíhá pod širým nebem. Jsou to komplikace, dnes sněží, musíme sochy co hodiny ometat. Ale lidé chodí. Většina soch to přežila, dvě jsme opravili,“ doplnil Hrabal. „Předpokládáme, že výstava bude otevřena do konce ledna, poté uvidíme podle počasí, s jistotou to říci nemůžeme,“ dodal pořadatel.

V letošním ročníku Ledového království představují svá díla dvě desítky sochařů z Polska a Česka. V galerii nechybí například busta prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, rybičky, lidská figura či Spongebob. Sochaři z ledu a sněhu vytesali devět ledových a jednu sněhovou sochu a také Ledový trůn. Umělci měli k dispozici dohromady 12 tun ledu.

Ledové sochy vytvářely dvoučlenné týmy z několika kusů ledových bloků o celkové hmotnosti více než 1200 kg.

Za 20 ročníků této akce bylo vytvořeno podle Hrabala přes 220 soch, na jejichž tvorbě se podílelo více než 120 profesionálních výtvarníků z pěti zemí - České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska. Sochy během předchozích ročníků zhlédlo zhruba 170 000 návštěvníků, letos očekávali pořadatelé návštěvnost více než 5000 návštěvníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme