Rozpad poslaneckých klubů už v historii položil českou vládu

Současná sněmovní situace z hlediska polistopadové praxe není až zas tak mimořádná, tvrdí Jan Wintr z katedry teorie práva na pražské právnické fakultě. K rozpadům poslaneckých klubů už došlo několikrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

„Už v roce 1995 se rozpadl poslanecký klub Křesťansko-demokratické strany. Ale tím, že obě části zůstaly v rámci vládní koalice, tak to nemělo na vládu vliv,“ připomíná Wintr, který je též autorem knihy Česká parlamentní kultura.

Nejslavnější velký rozpad poslaneckého klub byl na začátku roku 1998. Tehdy odešla z klubu ODS velká část poslanců a založila klub Unie svobody. „To mělo dopad i na vládu, protože novou Tošovského vládu podporoval klub Unie svobody, ale nepodporovala ho zbytková ODS,“ upřesňuje Wintr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Wintr z katedry teorie práva na PF UK Praha v Ozvěnách dne

„Z klubu Strany zelených v roce 2008 až 2009 odešly dvě poslankyně z šesti, odešli i poslanci z ODS kolem Vlastimila Tlustého. A tyto dvě skupiny – ze zelných a části ODS – potom vlastně potopily Topolánkovu vládu,“ doplňuje akademik.

Wintr se domnívá, že k těmto praktikám dochází proto, že stranický systém v Česku ještě není úplně stabilní. „Ale i v zemích se stabilnějším systémem, se občas stane, že se nějaká strana rozpadne. Stává se to,“ dodává Wintr.

Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme