Sněmovna schválila návrh státního rozpočtu v prvním čtení. Poslanci jednali více než 11 hodin

Sněmovna v úvodním kole schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Deficit má podle návrhu vlády klesnout proti letošnímu plánu o 43 miliard korun na 252 miliard korun. Plánované příjmy se zvýší o 12 miliard na 1,94 bilionu korun. Plánované výdaje mají naopak klesnout o 31 miliard na 2,19 bilionu korun.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:58 25. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní poslanci v Poslanecké sněmovně

Poslanci jednají o rozpočtu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nyní už poslanci tyto základní údaje měnit nemohou, mohou jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Premiér Petr Fiala (ODS) i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve nevyloučili drobné přesuny. Nedošlo zatím schválení celého rozpočtu, ale jen jeho posunutí do dalšího kola k projednání výborům.

Kvůli úspornému balíčku vládě nezbyl čas na důslednější reformy, říká člen NERV Dušek

Číst článek

Opoziční hnutí ANO a SPD neuspěla s návrhy na vrácení rozpočtu vládě k přepracování. Pro schválení základních parametrů hlasovalo 87 poslanců. Koalici podpořil i nezařazený poslanec Ivo Vondrák zvolený původně za ANO. Opozice hlasovala proti. Poslanci jednali o rozpočtu zhruba 11,5 hodiny.

Návrh rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 2,3 procenta a růstem spotřeby domácností o 3,9 procenta. Na růstu spotřeby domácností by se měl podílet obnovený nárůst reálných příjmů. Průměrná míra inflace by měla klesnout z letošních 10,9 na 2,8 procenta.

Opozice rozpočet kritizovala. Podle předsedy SPD Tomia Okamury návrh rozpočtu extrémně zadlužuje budoucnost a podporuje inflaci. Předsedkyně klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová řekla, že navrhované příjmy a výdaje neodpovídají aktuálním okolnostem. „Je to dobrý, realistický a vyvážený rozpočet,“ shrnul Stanjura své hodnocení rozpočtu.

Hnutí ANO chtělo v rozpočtu aktualizovat příjmy, které jsou podle něj nadhodnocené. Podle SPD by vláda měla víc zohlednit potřeby českých občanů a firem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme