Rozpočet na příští rok jde poprvé do sněmovny. Opozice ho odmítá

Poslanci by dnes měli projednat základní parametry státního rozpočtu pro příští rok. V prvním čtení budou hlasovat o příjmech, výdajích a schodku. Ten by měl být 135 miliard korun. Opozice návrh zákona nepodpoří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Miroslav Ka...

Ministr financí Miroslav Ka... | Zdroj: ČTK

Stát plánuje vybrat 1044 miliard korun. Jeho útraty se vyšplhají na 1179 miliard korun. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) tak bude rok 2011 prvním, kdy reálně klesnou vládní výdaje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr financí Miroslav Kalousek v Ranním interwiev Radiožurnálu

K tomu je ale potřeba schválit úsporné zákony. Jde například o omezení státní podpory stavebního spoření. Vláda chce proto využít stav legislativní nouze, aby vstoupily v platnost už od příštího roku.

„Kdyby nevstoupily, nemohl by platit ani státní rozpočet, protože ten se musí opírat o platnou legislativu. Hrozilo by rozpočtové provizorium, hrozily by také daňové úniky díky nejednoznačnému výkladu platných i neplatných zákonů a hrozily by obrovské hospodářské ztráty,“ uvedl Kalousek.

Režim legislativní nouze by kabinet měl používat jen v mimořádných situacích. Podle Kalouska tato situace nastala v okamžiku, když opozice ve sněmovně nepodpořila zrychlené schvalování úsporných zákonů. Opozice už ale kvůli vyhlášení legislativní nouze hrozí vládě Ústavním soudem.

ČSSD trvá na odmítavém postoji

ČSSD kabinetu vyčítá, že normy, které zasahují do sociální nebo daňové oblasti, předložila příliš pozdě. Svůj postoj, jak řekl úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka, nezmění ani při jiném režimu schvalování zákonů. „Platí náš zásadní nesouhlas s těmito návrhy. My pro ně hlasovat nebudeme ani v Poslanecké sněmovně ani v Senátu,“ zdůraznil Sobotka.

Podle ČSSD je rozpočet chybně konstruován hlavně na příjmové straně. Hospodářský plán prý nepočítá s tím, že by se na snižování schodku měli podílet bohatí lidé a firmy. Podle komunistů pak rozpočet obsahuje plošné byrokratické a nahodilé úspory, které se naopak mohou prodražit.

Cílem koaliční vlády je udržet příští rok deficit veřejných rozpočtů do 4,6 procenta HDP, pro rok 2012 plánuje jeho snížení na 3,5 procenta. O rok později by už měl schodek 2,9 procenta splnit Maastrichtská kritéria a v roce 2016 by mělo být podle plánů kabinetu Česko bez dluhů.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme