Rozpočet na příští rok předložím ještě já, řekl Babiš. Počítá s deficitem 50 miliard

Návrh státního rozpočtu na příští rok je hotov, počítá s deficitem 50 miliard korun a sněmovně ho ještě předloží ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Vicepremiér to řekl v televizi Barrandov. V posledních dnech se přitom hovořilo o tom, že návrh státního rozpočtu bude muset připravit nástupce, jímž by se měl stát současný poslanec Ivan Pilný (ANO). Návrh na jeho jmenování už leží na Hradě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu ODS a TOP 09 k údajnému zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Rozpočet předložím já, je hotov. Já ho dám samozřejmě do eKLEPu příští týden. Předpokládá deficit 50 miliard podle plánu,“ řekl šéf hnutí ANO.

Knihovna eKLEP je určena pro meziresortní připomínkové řízení a pro jednání vlády. Babiš počítá s tím, že vláda bude o návrhu diskutovat do září.

Pilný je podle expertů 'profi manažer', který zná aktuální ekonomická témata

Číst článek

Rozpočet podle něj počítá mimo jiné s navýšením důchodů o 501 Kč, to je asi 23 miliard korun, navýšením platů, navýšením rozpočtu obrany i pro sport. Blíže Babiš jednotlivé kapitoly nekomentoval.

Rozpočet na letošní rok, jak ho schválila Poslanecká sněmovna loni v prosinci, počítá se schodkem 60 miliard korun. Babiš tehdy ale vyjádřil přesvědčení, že výsledek bude lepší.

Celkové příjmy schváleného rozpočtu představují 1249,3 miliardy korun a výdaje 1309,3 miliardy korun. Loňský rozpočet počítal s deficitem 70 miliard korun, nakonec skončil v přebytku 61,8 miliardy korun.

Babišovo odvolání z funkce ministra navrhl premiér Bohuslav Sobotka 5. května. Zdůvodnil ho podezřeními z daňových úniků a z toho, že Babiš ovlivňoval novináře svých bývalých médií. Prezident oznámil, že se návrhu bude věnovat po svém návrtu z Číny. Ve funkci by měl Babiše nahradit poslanec Ivan Pilný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme